Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ÖTV’siz Araç Alan Destek Paketinden Vazgeçecek

Engelli vatandaşlara sağlanan ÖTV’siz araç alma hakkında değişikliğe gidiliyor. Vergisiz araç hakkı tamamıyla kaldırılırken, verilen yardımlar da çıkmaza girecek.
ÖTV’siz Araç Alan Destek Paketinden Vazgeçecek
HABER GİRİŞ

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan yeni vergi paketinin tamamlandığını ve bayram tatili sonrası yasalaşması için Meclis gündemine getirileceğini duyurduktan sonra paket içeriğine dair detaylar gelmeye devan ediyor.

Engelli vatandaşlara sağlanan özel tüketim vergisi (ÖTV) muafiyetli otomobil alımının mercekte olduğu daha önce gündeme gelmişti.

Paylaşılan yeni detaylarda ÖTV’siz araç alma hakkının tümden iptal edileceğine yönelik maddenin yer aldığı öğrenildi.

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in aktardığına göre engelli vatandaşlara sağlanan ÖTV’siz araç uygulaması tümden kaldırılacak ve araç almak isteyenler Gelir İdaresi Başkanlığı yerine Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na başvuruda bulunacak.

Ancak yoksul olduğunu belge ile ispat edenler araç alım desteğinden faydalanacak. Bu kez de araç aldığı için diğer yardımlar kesilecek.

GCM Yatırım Banner

Bir engelin de devlet eliyle oluşmasını eleştiren Anadolu Engellileri Birleştirme Derneği (AEBD) Başkanı Burhan Gümrükçü, yeni vergi paketindeki ilgili madde için şöyle eleştiride bulundu:

“Bu apaçık engellinin ÖTV’siz araç alma hakkını yok etmektir. Savurganlığı bitirdiniz de bir tek engellinin aracı mı gözünüze battı?”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.