Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Cevdet Yılmaz Duyurdu: Vergi Paketi Hazır!

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yürütülen ve içeriğine ilişkin çokça eleştiri alan yeni vergi paketine ilişkin Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’dan açıklama geldi.
Cevdet Yılmaz Duyurdu: Vergi Paketi Hazır!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, yürütülen ekonomi programı kapsamında güncel gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulundu. Yılmaz, açıklamalarını sosyal medya hesabı üzerinden paylaştı.

Gündemi en çok meşgul eden vergi adaleti meselesine ilişkin görüş bildiren Yılmaz, bayram tatili sonrası Meclis’e gelecek olan yeni vergi paketinde çalışmaların tamamlandığını kaydetti.

Ancak Meclis gündemine gelmeden önce vergi paketine dair spekülasyonların yaşandığını ifade ederek şu uyarılarda bulundu:

“Kaynağı şeffaf olmayan haberlere ve yetkili kişi ve kurumlar dışında yapılan paylaşımlara itibar edilmemelidir. Etki değerlendirmede temel çerçevemiz; vergide adaleti artırırken enflasyonist yan etki oluşturmamak, gelir dağılımını gözetmek, yatırım, istihdam, üretim ve ihracatı korumaktır. Harcama ve gelir tedbirleriyle mali dengelerde sağlanacak iyileşme, Haziran ayı ile başlayacak dezenflasyon dönemini destekleyecek, yıllık bazda trilyon Türk lirası düzeyinde seyreden deprem harcamaları başta olmak üzere, kamu harcamalarını sağlıklı kaynaklarla finanse etme imkanı sunacaktır. Böylece, kamunun borçlanma ihtiyacı ve faiz giderleri de azaltılmış olacaktır.”

Enflasyonda Hedefler Hayata Geçirilecek

Haziran ayından itibaren aylık ve yıllık enflasyonda belirgin düşüş yaşanacağını yineleyen Yılmaz, Temmuz-Eylül döneminde ise baz etkisiyle de enflasyonda düşüşün hız kazanacağı ve sene sonunda oranın Merkez Bankası tahminlerine yaklaşacağını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Cumhurbaşkanı Yardımcısı, “2025 yılında yüzde 20’nin altında, 2026’da ise tek haneli enflasyon için kararlı ve koordineli bir şekilde programımızı hayata geçirmeye devam edeceğiz. Para politikalarının yanı sıra maliye politikaları ve yapısal reformlarla hedeflerimize ulaşacağız” diye ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın