Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ÖTV Artışı Otomotiv Sektörünün Yatırım Cazibesini Kaçırdı

Otomotiv sektörüne getirilen düzenlemeler ve vergi artışları pazarda duraklamanın işaret fişeğini ateşledi. Otomobil siparişlerinde iptaller hızlandı.
ÖTV Artışı Otomotiv Sektörünün Yatırım Cazibesini Kaçırdı
HABER GİRİŞ

Ticaret Bakanlığı, otomobil alımının yatırım amaçlı olmasının önüne geçmek için fiyat, süre ve kilometre yasaklarını uygulamaya devam ederken, son vergi artışları sektörde durgunluk yaratmaya yetti. Üst segment araçlar için verilen siparişlerin özel tüketim vergisi (ÖTV) artışı sonrası iptali için müşteri dönüşlerinin arttığı öğrenildi.

Ekonomi gazetesine konuşan Honda Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Bülent Kılıçer, talepte düşüşe geçildiğini söyledi.

Yatırım için araç alımlarının durma noktasına geldiğini belirten Kılıçer, “Sadece ihtiyaç sahipleri ve aracını yenilemek isteyenlerin otomobil aldığını görüyoruz” diye konuştu.

Doğuş Otomotiv İcra Kurulu ve Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bilaloğlu, finansal yatırım araçlarının getiri oranlarının enflasyonun altında kalması nedeniyle yatırımcıların alternatif yollara yöneldiğini kaydederek şöyle ifadede bulundu:

“Seçimden sonra Merkez Bankası’nın ve hükümetin aldığı kararlar tüketicileri yine finansal yatırımlara yönlendirmeye başladı. Otomotiv satışları tabiri caizse normalleşmeye başladı. Ayrıca filo şirketlerinin kredi temini zor olduğundan dolayı filo satışları da potansiyelin gerisinde.”


Gülan Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Alp Gülan, “Artan fiyatlar nedeniyle tüm araçlar yüzde 80 ÖTV dilimine girdi. Dolayısıyla küçük bir zammın ardından vergi dilimi değiştiği için birkaç haftada ya da ayda aracı satarak ikinci elde yüksek karlılık elde etme dönemi bitti. Öte yandan, Ticaret Bakanlığı’nın ikinci elde fırsatçılığın önüne ‘6 ay-6 bin km’ ve ‘ilan sitelerinde sıfırın üzerinde fiyatla araç satma’ gibi önlemler de otomobile yatırım iştahını azalttı. Şu anda yeni siparişleri gerçek alıcılar ve filo kiralama şirketleri veriyor” diye ekledi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.