Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İkinci El Araç Yasağına Yazılımlı Denetim Geliyor

Araç devir işlemlerinde ikinci el otomobil satışlarına getirilen yasakları yakından takip edecek yeni uygulama için geri sayım başladı. Detaylar haberde…
İkinci El Araç Yasağına Yazılımlı Denetim Geliyor
Yorum

İkinci el piyasasını regüle edecek kararlar alan Ticaret Bakanlığı, yasakların kağıt üzerinde kalmaması için harekete geçti. İkinci el araçların sıfır fiyatının altında satışa sunulması ve 6 ay ile 6 bin kilometre satışına riayet edilmesi için yazılım geliştirildiği öğrenildi.

Habertürk’ün aktardığına göre 2. el araç satışlarında hem kurumlar hem de şahıslar otomobillerin satış fiyatlarını sıfır fiyatının altında listeleyecek ve kilometre ile süre şartına uyacak.

Sıralanan şartlar yerine getirilmeden ikinci el araç satışı yapılamayacak. Araç devir işlemlerinde denetimler dijital olarak sağlanacak.

Bu kapsamda Türkiye Noterler Birliği ile Ticaret Bakanlığı iş birliğinde bir bilgisayar yazılımının hazırlığına başlandı.


Ağustos ayının başında yazılımın hayata geçirilmesinin ardından araç devir işlemlerinde kural ve yasaklar delinemeyecek.

Fiyat, süre ve kilometre şartlarının sağlanmaması halinde noter tarafında araç satış işlemi engellenecek.

Böylece ikinci el araç piyasasında vergisiz kazançlar ve fahiş fiyatların önüne geçilecek. Otomobil alımının yatırım aracına dönüşmesine dur denilecek.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu