Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İMAS Başkanı: İkinci El Araç İlanlarının Yüzde 75’i Silindi

İkinci el araç piyasasına getirilen yasaklar ilanların sayısında kendini gösterdi. İMAS Başkanı, yönetmeliğe uygun olmayan ilanların kaldırıldığını açıkladı.
İMAS Başkanı: İkinci El Araç İlanlarının Yüzde 75’i Silindi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İkinci el araç piyasasında fahiş fiyatlara dur demek için belirlenen kural ve yasakların uygulamada kağıt üzerinde kaldığına yönelik şikayetler gündemde yerini alırken, sektörden güncel gelişmelere ilişkin bilgi geldi.

İkinci el pazarında sıfır araç fiyatlarının üzerine çıkılmaması için Ticaret Bakanlığı’nın ilan başına 300 bin liraya kadar idari para cezası uygulayacağını duyurması üzerine 2. el araç ilanlarının büyük çoğunluğunun silindiği öğrenildi.

Milliyet’e konuşan İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel, Ticaret Bakanlığı’nın geçen yıl aldığı ve bu yıl da 2024’e kadar uzattığı 6 ay 6 bin kilometrelik satış sınırından sonra ikinci el araç ilanlarının yayından kaldırılmaya başlandığını hatırlattı.

Alınan son kararda ikinci el araçların önerilen satış fiyatında satılması zorunluluğu sonrası ise radikal bir şekilde ilanlarda geri çekilmelerin gözlemlendiğini kaydetti.

“Geldiğimiz gün itibarıyla bu tür ilanların yüzde 75’i yönetmeliğe uygun olarak kaldırıldı ya da düzenlendi” diyen İMAS Başkanı, kurallara uymayan ve hala paylaşımda olan ilanların ise bireysel kullanıcılara ait olduğunu ekledi.

GCM Yatırım Banner

Ertemel, “Şu an 5 bin civarı yönetmeliğe aykırı ilan olduğu bakanlığımız tarafından tespit edilmiş durumda. Bizlerin de konu üzerinde yaptığı çalışmalar doğrultusunda otomobil satıcısı meslektaşlarımızın yönetmeliğin geçerli olduğu tarihten itibaren kurallara riayet ettiği, halen paylaşımda olan ilanların pek çoğunun bireysel kullanıcılara ait olduğunu görmekteyiz” dedi.

ÖTV Zammı Korkusuyla Alım Yapılıyor

Konuşmasında arka kapı yöntemiyle alıcılardan ek ücret talep eden satıcıların olduğuna değinen Ertemel, “Bazı yetkili bayilerin halen açıktan ek tutar talep etmeye devam ettikleri ve müşterilerine ÖTV zammı olacak söylemleri ile satış yapmaya çalıştıklarını duymaktayız” diye ifade kullandı.

Piyasada bozulan fiyat algısının normale dönüşü için hem satıcıların hem de vatandaşların kurallara uyması gerektiğini sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.