Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Otoyol Hız Sınırları Değişti: Yeni Uygulama Bugün Başladı

Otoyollardaki otomobil hız limitleri değişti. Bugün başlayan hız sınırı uygulamasının detayları haberde;
Otoyol Hız Sınırları Değişti: Yeni Uygulama Bugün Başladı
HABER GİRİŞ

Otoyollardaki otomobil hız sınırlarında artış uygulamasının başladığı duyuruldu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, otoyollardaki otomobil hız sınırlarının artışı için Haziran ayının başında tüm il valiliklerine yazı gönderdiğini açıklamıştı.

Soylu’nun açıklamasında, otoyollarda uygulanan hız sınırı limitlerinin yükseltileceği ve 1 Temmuz itibarıyla yeni limitlerin geçerli olacağı aktarılmıştı.

Yol standartları dikkate alınarak hazırlanan yeni uygulamada, otoyollardaki trafik işaretleme çalışmaları tamamlandı. Kurban Bayramı öncesinde otomobillerin azami sürat rakamları artırıldı.

Artış Bölgelere Göre Değişiyor

Yol şartlarına göre şekillendiği için hız sınırı uygulamasında bölgeler arası farklılar olduğu açıklandı.

GCM Yatırım Banner

Yeni uygulamada, Edirne-İstanbul (Avrupa Otoyolu), İstanbul-Ankara (Anadolu Otoyolu), Niğde-Mersin-Şanlıurfa (Niğde-Tarsus kesimi, Tarsus-Şanlıurfa kesimi) ile Çeşme-İzmir-Aydın (Çeşme-İzmir kesimi ile İzmir-Aydın kesimleri) otoyollarının 120 kilometre/saat olan hız sınırı saatte 10 km artırılarak 130 kilometre/saate çıktı.

Yeni Otoyollarda Sınır 140’a Çıktı

Kuzey Marmara Otoyolu’nda Sakarya-Kurtköy-Odayeri-Kınalı bölümü ile Malkara-Çanakkale, Gebze-İzmir/Menemen-Çandarlı ve Ankara-Niğde otoyollarında 120 kilometre/saat olan hız sınırı 20 km artırılarak 140 kilometre/saate çıkarıldı.

Yapımı devam eden ve yeni projelendirilecek otoyollarda ise 120 kilometre/saat olan hız sınırı saatte 20 km artırılarak 140 kilometre/saat olarak güncellendi.

Uygulama Otobüs ve Kamyonetleri Kapsamıyor

Bakan Soylu daha önce yaptığı açıklamada otomobil dışındaki araçlarla ilgili hız sınırında artışa gidilmediğini söylemişti.

Bugün yayımlanan duyuruda otobüs ve kamyonetlerle ilgili limit bilgisi paylaşılmadı.

Minibüs ve otobüs için hız sınırları 100 km/saat, kamyonetler için 95 km/saat, panelvan için 110 km/saat, kamyon için 90 km/saat, motosiklet için 100 km/saat olarak uygulanmaya devam edecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.