Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakanlık Duyurdu: Otomobillerin Hız Limitleri Artıyor

İçişleri Bakanlığı, otoyollardaki otomobil hız sınırlarında artış yapılacağını duyurdu. Düzenlemeye göre saatte 20 kilometreye kadar artış yapılacak. İşte detaylar;
Bakanlık Duyurdu: Otomobillerin Hız Limitleri Artıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun imzasıyla otoyollardaki otomobil hız sınırlarının artışı hakkında karar tüm il valiliklerine gönderildi.

Bakan Soylu, geçen ay otoyol hız sınırında yapılacak düzenlemeyi şu sözlerle duyurmuştu:

“İçişleri Bakanı’nın kanunun verdiği yetki çerçevesinde hız limitlerini yüzde 20 artırabilme imkanı var. Standardımız, Karayolları’nın standardıdır. Ulaştırma Bakanı ile de görüştük. Onlar da standartları, ilgili yollarda karşılayabileceklerini söylediler. Hız limitlerini biraz daha artırıyoruz.”

Hız Sınırı Saatte 154 Kilometreye Çıkıyor

Hız Sınırı Saatte 154 Kilometreye Çıkıyor
KAYNAK: İçişleri Bakanlığı

Bakan Soylu, şu anda otoyol ve otobanlarda 120 km/saat hız sınırının idari yaptırım sınırı ile 132 km/saat olduğunu söyledi. Artış sonrası sınırın 140 km/saat, idari yaptırımla da 154 km/saat olacağı bilgisini verdi.

Otobüs ve Kamyonetler İçin Değişiklik Yok

Otomobil dışındaki araçlarla ilgili hız sınırında artışa gidilmedi.

GCM Yatırım Banner

Hız sınırları minibüs ve otobüs için 100 km/saat, kamyonetler için 95 km/saat, panelvan için 110 km/saat, kamyon için 90 km/saat, motosiklet için 100 km/saat olarak uygulanacak.

Artış Her Otoban İçin Aynı Değil

Hız sınırı uygulaması yol şartlarına göre şekillendiği için bölgeler arası farklı azami sürat rakamları belirlendi. Hız sınırları bazı bölgelerde 20 km/saat artırılırken, bazı bölgelerde 10 km/saat artırıldı. Böylece;

Edirne-İstanbul (Avrupa otoyolu), İstanbul-Ankara (Anadolu Otoyolu), Niğde-Mersin-Şanlıurfa (Niğde- Tarsus kesimi, Tarsus-Şanlıurfa kesimi) ile Çeşme-İzmir-Aydın (Çeşme-İzmir kesimi ile İzmir-Aydın kesimleri) otoyollarının mevcut olan 120 km/saatlik hız sınırı saatte 10 km artırılarak 130 km/saat olarak güncellenecek.

Kuzey Marmara Otoyolu Sakarya-Kurtköy-Odayeri-Kınalı bölümü, Malkara-Çanakkale, Gebze-İzmir /Menemen-Çandarlı, Ankara-Niğde otoyollarında ise 120 km/saatlik hız sınırı 20 km/saat artırılarak 140 km/saate çıkarılacak.

Yapımı devam eden ve yeni projelendirilecek otoyolların hizmete açıldıktan sonra 120 km/saat olan hız sınırının saatte 20 km artırılarak 140 km/saat olması planlanıyor.

1 Temmuz’dan itibaren başlayacak uygulamanın otoyollarda trafik işaretlemelerine yönelik çalışmalara da devam ediliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.