Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Otomotiv Sektörü Büyüme Hızını Kasım’da Koruyamadı

Otomotiv Sanayii Derneği'nin Kasım ayı raporuna göre otomotiv sektörü, Ekim ayındaki büyüme performansını Kasım'da sürdüremedi. Detaylar haberde;
Otomotiv Sektörü Büyüme Hızını Kasım’da Koruyamadı
HABER GİRİŞ

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) tarafından sektöre ilişkin Kasım ayı raporu yayımlandı. Otomotiv sektörü Ekim ayındaki büyüme hızını Kasım’da koruyamadı. Otomotiv sektöründe Kasım’da geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 4 artışla 138 bin 735 adet üretim kaydedildi.

Ekim’de sektördeki yıllık büyüme artışı yüzde 19 olarak paylaşılmıştı. Kasım’da yıllık yüzde 15,4 artışla 96 bin 922 otomobil üretildi.

Otomotiv ihracatı Kasım ayında yıllık yüzde 2,8’lik bir düşüş yaşadı. Bu dönemde 94 bin 143 adet araç ihraç edildi. Otomobil ihracatı ise aynı dönemde yüzde 1 düşüşle 61 bin 361 adet oldu.

Dolar bazında ihracat, Kasım ayında yıllık yüzde 8’lik bir artışla 3,2 milyar dolar olmuştur. Otomobil ihracatı ise yüzde 13’lük bir artışla 943,9 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Otomotiv Sektörü Aylık Değerlendirme Raporu
KAYNAK: OSD

Ocak-Kasım döneminde üretimde ise yüzde 11,5’lik bir artışla 1,35 milyon adet üretim kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

OSD raporuna bakıldığında ihracatta adet bazında Ocak-Kasım döneminde yüzde 5,7’lik bir artış göstererek 926 bin 223 olarak gerçekleşti.

Dolar bazında ise Ocak-Kasım döneminde ihracat yüzde 14,7’lik bir artışla 32,5 milyar dolar seviyesinde paylaşıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.