Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Otomotiv Devlerinin 2024 Beklentisi Düştü

Seneyi rekor satışlarla geçiren otomotiv sektörünün gelecek yıl soluğunun kesilmesi bekleniyor. Sektörden isimler, duraklama çanlarının çalacağı haberini verdi.
Otomotiv Devlerinin 2024 Beklentisi Düştü
HABER GİRİŞ

Otomotiv sektöründeki rekor rakamların yüksek enflasyon ve faize rağmen sürmesi ezber bozsa da 2024 için beklentiler artık sektörün sakinlik kazanacağı yönünde oldu. Sektör devlerinin yeni yıl beklentileri, satışların dengelenmesi yönünde oldu.

Daha önce yaptığı açıklamalarda gelecek yıl için sektörde daralma beklediğini paylaşan Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış AŞ Üst Yöneticisi (CEO) Ali Haydar Bozkurt, tedarik sorununun 2024’te yaşanmayacağı tahminini aktardı.

2024’ün fırsatlar yılı olacağı yönünde iddialı bir çıkış yaparak, şirketlerin kampanyalarına hız vermeye hazırlandığı haberini verdi.

Yüzde 30 Daralma Bekleniyor

Doğuş Otomotiv İcra ve Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bilaloğlu da gelecek yıl durgun seyir bekleyenlerden oldu. Bilaloğlu, “2024 yılına bakacak olursak, pazarın bu seneki kadar yüksek olacağını öngörmüyoruz. Dünya ekonomisinin gidişatına paralel olarak otomotiv pazarının yaklaşık yüzde 30 daralacağını düşünüyorum” dedi.


Borusan Otomotiv İcra Kurulu Başkanı Hakan Tiftik ise sektörü yorumlarken siyasi gelişmelere dikkat çekti.
3 ay sonra yapılacak yerel seçimlerin yanı sıra jeopolitik gelişmelerin de 2024 yılındaki gidişat için belirleyici olduğunu söyledi.

“Türkiye’nin bulunduğu jeopolitik konumu gereği fiyatlar üzerindeki değişimleri bugünden öngörmek çok mümkün değil” diyerek başta döviz kurları olmak üzere çok sayıda etkenin sektör üzerinde belirleyici olduğunu belirtti. Sıkılaşma politikalarının ise tüketicilerin finansmana ulaşım imkanını düşürdüğünü söyledi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.