Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Otomobil Sektöründe Duraklama Dönemine Geçilebilir

Hyundai Assan Genel Müdürü, üretim ve satış rekorları kıran otomobil sektörünün altın çağının kapanacağı çıkışını yaptı.
Otomobil Sektöründe Duraklama Dönemine Geçilebilir
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Otomobil sektöründe üretim ve satış rakamlarında pozitif gelişmeler yaşanırken pazarda yavaşlamanın kendini göstermeye yakın olduğu beklentileri paylaşıldı. Özellikle parasal sıkılaşmaya start veren ekonomi yönetiminin enflasyonun ateşini düşürmek için kredi musluklarını daha da kapatma mesajları sonrası tüketicilerin alım gücünde ciddi bir gerileme yaşanacağı tahminleri birbiri ardına sıralandı.

Sektörde yavaşlama bekleyen isimlerden olan Hyundai Assan Genel Müdürü Murat Berkel, Anadolu Ajansı (AA) muhabirine yaptığı değerlendirmede bu yıl otomotiv sektörünün tüm zamanların en iyi dönemini yaşadığını söyleyerek yükseliş dönemini şöyle tanımladı:

“Rekor üstüne rekor kırılan bir yıl geçiriyoruz. Yılın ilk yarısında aşırı talep sebebiyle tüketiciler araç bulmakta zorlandı ve hatta ikinci el piyasasında da satışlar beklenenin çok üstünde gerçekleşti. İlk yarıda gerçekleşen bu talebe karşılık son günlerde yaşanan kredilere erişimdeki zorluk ve aynı zamanda döviz bazlı fiyatların artması, tüketicileri daha erişilebilir araçlara yöneltti.”

Ortalama araçların revaçta olduğunu belirten Berkel, tedarik sorununa dikkat çekerek, “Bu noktada üst segment araçlarda bulunurluk daha kolayken B ve C segmentindeki araçlara olan talebin yüksek olduğunu ve araç bulunurluğunun halen yeterli seviyelerde olmadığını söyleyebiliriz” diye ekledi.

Sektör Gelecek Yıl Daralabilir

Pazarda kayda geçen performansı yorumlayan Berkel, “Otomotiv sektörünün ilk 8 aylık satış adetlerine baktığımızda 2023 yılında yeni bir rekorun kırılacağını görüyoruz. Kalan aylarda piyasalarda önemli bir değişiklik olmazsa 1 milyonun üzerinde araç satılacağını öngörüyoruz. Tahminlerimizi etkileyen en önemli faktörlerin başında şüphesiz tüketicilerin krediye ulaşmaları ve piyasaların genel gidişatı geliyor” dedi.

GCM Yatırım Banner

Döviz kurundaki dalgalanmanın sektördeki fiyatlandırmaları direkt etkilediğine dikkat çekerek, “Özellikle kurlarda yaşanan beklenmedik artışlar, birçok sektörde olduğu gibi araç fiyatlarının da artmasına sebep oluyor. Bu gibi yaşanan beklenmedik değişiklikler, pazarın seyrini ve hedeflerimizi önemli şekilde etkiliyor” diye ekledi.

Hyundai Assan Genel Müdürü, taşıt kredi faiz oranlarının gelecek yıl ulaşacağı seviyenin piyasada bir yavaşlama etkisi yaratacağı çıkarımını yaparak, 2024’te pazarın 750-800 bin civarında kapanabileceğini paylaştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.