Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Honda/Kılıçer: Otomobil Artık Yatırım Aracı Değil

Otomobil sektörünün yatırım odaklı fiyatlanmasıyla değişen talep algısına dair Honda Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Kılıçer’den değerlendirme geldi.
Honda/Kılıçer: Otomobil Artık Yatırım Aracı Değil
HABER GİRİŞ

Yüksek enflasyon ve düşük faiz ortamında yatırım aracı olarak görülen otomotiv sektörüne Ticaret Bakanlığı’nın tedbir ve yasaklarının yansımalarının ne olduğu sorusunu Honda Türkiye Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı Bülent Kılıçer yanıtladı.

Kılıçer, yatırım amaçlı otomotiv alımlarının sona erdiğini söyleyerek, sektördeki fiyat hareketlerinin döviz kurları ve krediler üzerinden şekilleneceğini paylaştı.

Sektörün özelikle son 2-3 aydan itibaren ihtiyaç temelli talebe yönlendiğini belirterek, “Tamamen ihtiyaca binaen satılıyor. Bununla beraber şunu da söylemek lazım. Önceki dönemde otomotiv değiştirme sıklığı ki bu Türkiye’de markadan markaya göre değişebilir, ortalama olarak 3,5-4 yıl arasındadır. Bu noktada artık yavaş yavaş süre uzamaya başladı. Yani 5 yıla, 5,5 yıla çıkmaya başladı” diye ifadede bulundu.

Anadolu Ajansı (AA) muhabirine konuşan Kılıçer, otomotiv pazarının 2023’te 1 milyon seviyelerini zorlayacağı tahminini paylaşarak şöyle ekledi:

“Sonraki dönemlerde 3-4 konunun ne olacağına çok bağlı nereye gideceğimiz. Bir, döviz kurları nereye gidecek? İki, kredi bulunabilirlik oranı nereye gidecek? Üçüncüsü de yeni bir arz şoku yaşayacak mıyız? Yeni varyantlar olacak mı? Tabii ki fiyatların nereye gideceği ve kredi kısmı çok çok önemli.” (AA)

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.