Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Otomobil Pazarından Kötü Haber: Üretim Düşecek

Dünya genelinde resesyon endişesi sürerken ekonomisinde büyüme kaydeden Türkiye, avantajını kullanamadı. Otomobil pazarı için üretimde düşüş uyarısı yapıldı.
Otomobil Pazarından Kötü Haber: Üretim Düşecek
HABER GİRİŞ

Otomobil pazarı için gelecek döneme ilişkin beklentilerde karamsar tablonun etkisi devam ediyor. Küresel çaplı enflasyon ve resesyon endişeleri üretim-talep dengesine yansıdı. İhracattaki baskın pazarı oluşturan Avrupa’da daralma ise Türkiye’deki siparişleri etkiledi.

Konuya ilişkin Dünya’ya konuşan Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği (TAYSAD) Başkanı Albert Saydam, Avrupalı markaların gelecek sezon için beyan ettiği araçların üretimini kısacağını ve durumun Türk tedarikçilerine iletildiğini söyledi.

Bu kapsamda Türkiye araç pazarının üretim düşüşüne göre planlama yapması gerektiğinin bildirildiğini paylaştı.

Türkiye ekonomisinde büyüme kaydedilse de dünya genelinde durumun tam tersi olduğu için Türkiye’nin dezavantajlı konumda olduğuna dikkat çekerek şöyle yorumda bulundu:

“Dünyada yüzde 5, Avrupa’da ise yüzde 7 üretim artışı bekleniyordu. Ancak dünyada yüzde 2’lik bir büyüme var. Avrupa’da ise kan kaybı başladı. Bu da ilerisi için bize endişe veriyor.”

GCM Yatırım Banner

“Bu İyiye İşaret Değil”

TAYSAD Başkanı, 2023-2024 sezonu için Türk tedarikçiler adına umutlu olduklarına ancak gelinen son durumda sektörde arka arkaya negatif revizyonlar geldiğine değinerek, “Bu iyiye işaret değil” dedi.

Saydam, “Ekonomideki daralma sinyalleri paralelinde son haftalarda neredeyse Avrupa’daki tüm otomotivciler, lansmanı yapılacak yeni araçların üretim sayılarını azaltıyorlar” şeklinde konuştu.

Rusya’ya İhracat Hızlandı ama Bu Durum Endişe Verici

Ukrayna’yı işgal ettiği için yaptırımların hedefinde olan Rusya, Türkiye ile iş birliğine yoğunluk verdiği için iki ülke arasındaki otomotiv ithalatında artış yaşandı.

Türkiye’den Rusya’ya yapılan otomotiv ihracatı Ekim’de yüzde 23 artışla 80 milyon doların da üzerine çıktı. Ancak TAYSAD Saydam, Rus tarafına yapılan ihracatın hız kazanmasının Türkiye lehine olmadığına dikkat çekti.

Tüm uyarılara rağmen Rusya ile iş birliğini sürdüren Türk firmaların yaptırım tehdidi ile karşı karşıya olduğuna dikkat çekti.

Bu konuda ciddi endişelerinin olduğunu paylaşarak, “Tüm ihracatçılar ileride olabilecek yaptırımlar konusunda dikkatli olmasında fayda var” dedi.

OİB Başkanı: “Türkiye, Avrupa’daki Resesyonun Yansımalarını Henüz Tam Anlamıyla Yaşamadı”

Konuya ilişkin yorum yapan Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Başkanı Baran Çelik ise Türkiye’de otomobil pazarındaki kötümser tabloya Avrupa’daki durağanlığın eklenmediğini söyledi.

Türkiye’nin Avrupa’da yaşanan resesyonun yansımalarını henüz tam anlamıyla yaşamadığına dikkat çekerek, uzun süredir yaşanan çip krizinden ötürü sipariş teslimatlarının aksadığı ve geriden geldiği için resesyonun etkilerinin okunmadığını aktardı.

OİB Başkanı da TAYSAD Başkanı gibi gelecek döneme iyimser yaklaşmadıklarını ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.