Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ACEA: Otomobil Pazarında Durum İyiye Gitmiyor

Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği, otomobil pazarı için gelecek döneme ilişkin beklentisini paylaştı. Yükselme sağlanamayan pazar için önerilerini sundu.
ACEA: Otomobil Pazarında Durum İyiye Gitmiyor
HABER GİRİŞ

Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği (ACEA), 2019-2022 dönemine ilişkin otomobil pazarı verilerini paylaştı. Küresel çaplı enflasyon ve resesyon endişeleri göz önüne alındığında gelecek aylarda talepte düşüş olası görüldü. Pazardaki satışların düşüş eğiliminde olması, sektör beklentisini de aşağı çekti.

ACEA verilerine göre Avrupa Birliği (AB) otomobil pazarında bu yıl pandemi öncesinde görülen seviyelere nazaran dörtte bir oranında daralma bekleniyor.

AB otomobil pazarının 2022’de büyümeye döneceğine dair beklentilerini değiştiren ACEA, bu yıl otomobil satışlarının yüzde 1 düşüşle 9,6 milyon adede ineceği tahminini paylaştı.

ACEA bülteninde, “2019 pandemi öncesi rakamlarla karşılaştırıldığında, bu sadece üç yıl içinde otomobil satışlarında yüzde 26’lık bir düşüşü temsil ediyor” denildi.

ACEA 2019-2022 Otomobil Pazarı
Kaynak: ACEA

“Elektrikli Araç Seçeneği Göz Önünde Bulundurulmalı”

Pazarın toparlanması için çağrıda bulunan ACEA, gerekli politikaların oluşturulmasını ve sıfır emisyona geçiş önerisini vurguladı.

GCM Yatırım Banner

ACEA Başkanı ve BMW CEO’su Oliver Zipse, elektrikli araç seçeneğinin göz önünde bulundurulması gerektiği tavsiyesinde bulundu. Zipse’nin ifadesi şöyle:

“İklim hedeflerine ulaşılabilmesi için elektrikli araç satışlarında daha da büyük bir payla büyümeye dönüşü sağlamak için acilen doğru çerçeve koşullarının oluşturulmasına ihtiyacımız var.”

Söz konusu çerçevenin içeriğinden bahseden ACEA Başkanı, pandemiden itibaren ağır hasar alan tedarik zincirinde daha fazla esnekliğe gidilmesi gerektiğinin altını çizdi.

E-mobilite için ihtiyaç duyulan hammaddelere erişim tanıyan bir AB Kritik Hammaddeler Yasası’nın gerekliliğini belirtti.

Ayrıca bahsi geçen elektrikli araçların şarj altyapısının hızlandırılmış kullanıma sunulmasının elzem olduğunu ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.