Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Otomobil Pazarı Daralıyor! Ağustos’ta Üretimdeki Düşüş Sürdü

Geçen ayın raporunda otomobil üretiminde en düşük seviye görüldükten sonra Ağustos’ta da seyir aşağı yönlü oldu. Otomobil pazarındaki daralma arttı.
Otomobil Pazarı Daralıyor! Ağustos’ta Üretimdeki Düşüş Sürdü
HABER GİRİŞ

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD), 2022 Ocak-Ağustos dönemine ilişkin otomotiv sektöründeki üretim ve büyüme verilerini yayımladı. Verilere göre otomobil üretiminde yıllık bazda düşüş sürdü.

OSD raporuna göre 2022 Ocak-Ağustos döneminde toplam üretim yüzde 2 arttı. Ancak otomobil üretiminde, geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 3 oranında düşüş yaşandı.

Söz konusu dönemde, toplam üretim 833 bin 146 adet oldu. Otomobil üretimi ise 496 bin 302 adet ile sınırlı kaldı.

OSD 2022 Ocak-Ağustos Otomotiv Sektörü Raporu
Kaynak: OSD

Otomobil Pazarında Yüzde 9 Daralma Yaşandı

OSD verilerine göre toplam pazar yıllık bazda yüzde 8 azalarak 483 bin 285 adet seviyelerinde kayda geçti. Otomobil pazarı yüzde 9 daralmayla 354 bin 543 adet düzeyine geriledi.

Ticari araç grubunda üretim yüzde 11, ağır ticari araç grubunda yüzde 27 ve hafif ticari araç grubunda yüzde 10 arttı.

GCM Yatırım Banner

Geçen yılın Ocak-Ağustos dönemi ile karşılaştırma yapıldığında ticari araç pazarı yüzde 2, hafif ticari araç pazarı yüzde 5 düştü; ağır ticari araç pazarı yüzde 16 yükseldi.

Otomobil İhracatı Yüzde 7 Oranında Düştü

Toplam otomotiv ihracatı adet bazında yüzde 1, otomobil ihracatı ise yüzde 7 oranında düştü. Toplam ihracat 591 bin 156 adet, otomobil ihracatı ise 339 bin 403 adet olarak kaydedildi.

Toplam otomotiv ihracatı yabancı para cinsine göre değerlendirildiğinde; geçen yılın aynı dönemine göre dolar bazında yüzde 4, euro bazında yüzde 16 arttı. Böylece toplam otomotiv ihracatı 19,9 milyar dolar seviyelerinde gerçekleşti.

Otomobil ihracatı yüzde 7 düşerek 5,6 milyar dolara geriledi. Euro bazında otomobil ihracatı yüzde 4 artışla 5,2 milyar euro oldu.

Ocak-Temmuz dönemine ilişkin verilerde de otomobil üretiminde düşüş görülmüştü. OSD’nin geçen ay paylaştığı rapora göre 2022 Ocak-Temmuz döneminde otomotiv üretiminde yılın en düşük seviyesi Temmuz’da kayda geçmişti. Sektörün toplam üretimi ilk defa 100 bin adedin altında kalmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.