Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

OSD: Otomotiv Üretimi Temmuz’da Yılın En Düşük Seviyesinde

OSD raporuna göre otomotiv üretiminde bu yılın en düşük seviyesi Temmuz’da kayda geçti. İlk kez sektörün toplam üretimi 100 bin adedin altına düştü.
OSD: Otomotiv Üretimi Temmuz’da Yılın En Düşük Seviyesinde
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD), 2022 Ocak-Temmuz dönemine ilişkin otomotiv sektöründeki üretim ve büyüme verilerini paylaştı.

Verilere göre Ocak-Temmuz döneminde otomotiv sektöründeki toplam üretim yüzde 5 arttı. Ancak otomobil üretimi bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 4 azaldı.

Temmuz ayı baz alındığında sektörün toplam üretimi 93 bin 659 oldu. Ocak ayından itibaren ilk kez sektörün toplam üretimi 100 bin adedin altına düştü. Böylece Temmuz ayı verisi bu yıl kayda geçen seviyelerin gerisinde kaldı.

Temmuz ayı baz alındığında otomobil üretiminde de Ocak ayından beri en düşük orana rastlandı. Temmuz’da otomobil üretimi 51 bin 243 seviyesinde kaldı.

2022 Ocak-Temmuz döneminde toplam üretim 742 bin 969 adet, otomobil üretimi ise 434 bin 190 adet oldu.

GCM Yatırım Banner

Bu dönemde toplam pazar, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7 daralma yaşanarak, 430 bin 929 adet düzeyine indi.

Otomobil pazarındaki azalma yüzde 8 oranında gerçekleşti. Adet ise 319 bin 313 olarak kayda geçti.

2022 Ocak-Temmuz Dönemi Otomotiv Sektörü Verileri
Kaynak: OSD

Ticari Araç Grubunda Üretim Arttı

2022 yılı Ocak-Temmuz döneminde ticari araç grubunda üretim yüzde 21 oranında arttı. Ağır ticari araç grubunda yüzde 25 ve hafif ticari araç grubunda yüzde 20 artış görüldü.

2021 yılı Ocak-Temmuz dönemi ile kıyaslandığında ticari araç pazarı yüzde 3, hafif ticari araç pazarı yüzde 5 azaldı. Ağır ticari araç pazarı ise yüzde 8 arttı.

Otomobil İhracatı Yüzde 8 Geriledi

2022 yılı Ocak-Temmuz döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre toplam otomotiv ihracatı adet bazında yüzde 3 oranında yükseliş gösterdi.

Ancak benzer karşılaştırmada otomobil ihracatı ise yüzde 8 oranında düştü. OSD raporuna göre toplam ihracat 526 bin 601 adet, otomobil ihracatı 298 bin 333 adet olarak kaydedildi.

İhracat Dolar Bazında Yüzde 5, Euro Bazında Yüzde 17 Arttı

Yabancı para cinsi bazında bakıldığında, bir önceki yılın aynı dönemine göre toplam otomotiv ihracatı dolar bazında yüzde 5, euro bazında yüzde 17 arttı.

Söz konusu dönemde toplam otomotiv ihracatı 17,6 Milyar dolar oldu. Otomobil ihracatında yüzde 7 daralma yaşanarak, 5 Milyar dolar seviyesine indi. Ancak euro bazında otomobil ihracatında yüzde 3 artış yaşanarak, 4,6 Milyar euro seviyelerine ulaşıldı.

Ocak-Haziran dönemine ilişkin verilerde de otomobil üretiminde düşüş kayda geçmişti.
Söz konusu dönemde otomotiv üretiminde artış yaşanırken, yılın ilk yarısında otomobil üretiminde daralma yaşanmıştı. Buna göre otomobil üretiminde geçen yıla göre yüzde 8’lik bir gerilime gerçekleşmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın