Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Otomobil Bağımlısı Olan Jay Leno’nun Garajındaki En İlginç 10 Araç

Jay Leno, kesinlikle bir otomobil bağımlısı. Seçkin araba koleksiyonundaki ender modeller, bu önermenin ne kadar doğru olduğunu kanıtlıyor.
Otomobil Bağımlısı Olan Jay Leno’nun Garajındaki En İlginç 10 Araç
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Jay Leno’nun garajı, 25 kişinin hayatlarını birleştirsek bile sahip olamayacakları kadar otomobile ev sahipliği yapmaktadır. Bu talk şov sunucusu, içerisinde motosikletlerin de bulunmuş olduğu yaklaşık olarak 130 adet araca sahiptir. Jay Leno’nun sahip olduğu koleksiyon, bu işi yapan diğer otomobil tutkunlarınınkinden oldukça farklıdır. Eskidikçe değerlenen otomobil modelleri arasında olan bölünmüş arka pencereli 1963 model Corvette Singray Coupe, Maserati 3500 GTi, kadınları cezbeden birbirinden çekici araba modelleri arasında yer alan Lamborghini Countach, 1963 Jaguar E-Type Coupe ya da 1.2 milyon dolarlık saatte 386 kilometre hıza ulaşan McLaren F1 modeli gibi. Bu otomobillerin yanı sıra Jay Leno, yeni nesile hitap eden hız canavarı Bugatti sevdalısı ünlü isimler arasındadır.

Leno, iklim kontrollü deposunda arabalarının iyi bir şekilde ve çalışır durumda kalmasını sağlayacak tam zamanlı çalışan dört personel de bulundurmaktadır. Onun sahip olduğu her araba ve motosiklet, şaşırtıcı bir şekilde lisanslandırılmış olup caddelerde kullanımı yasaldır ve tek bir anahtar ile her biri çalışmaktadır. Leno, bu otomobillerden birini çalıştırabilir ve yaşamış olduğu Burbank caddelerinin tozunu attırabilir. Jay Leno’nun garajındaki en havalı arabalar için birçok yazı yazılmıştır, ancak sahip olduğu tuhaf otomobiller hakkında bir yazıya bugüne kadar hiç rastladınız mı, bilemiyorum ve muhtemelen de sanmıyorum.

Leno, hiç duymadığınız ve hatta muhtemelen bu seçkin araba koleksiyonunda neden bulunduğunu merak edeceğiniz birçok tuhaf otomobile sahiptir. Böylesine bir zenginliğe sahipseniz ve bu araçları depolayabileceğiniz devasa bir garajınız varsa, neden bu değişik otomobilleri satın almayasınız ki? Listemizde, kim neden böyle ilginç makinelerden birini kullanarak zamanını harcamak ister ki, diye düşünerek kafayı yiyeceğiniz otomobiller de bulunmaktadır. Jay Leno için arabalar bir takıntıdır, hatta bir bağımlılık bile olabilir. Dilerseniz birlikte Leno’nun sahibi olduğu en tuhaf otomobillere bir göz atalım.

İşte karşınızda otomobil tutkunu Jay Leno’nun garajındaki ilginç otomobiller:

10 Fiat 500

Fiat 500Bu arabayı gördüğünüzde, neden Leno bir koleksiyonun parçası olamayacak böyle bir araca sahip olmak istesin ki, diye düşünebilirsiniz. Jay Leno, genellikle benzersiz veya farklı arabalara sahiptir. Bu Fiat 500 modeli de ABD’de bir araya getirilen ikinci otomobildir. Leno, üretilen ilk modeli Fiat’ın Başkanı kaptığı için, kendisinin satın alamadığını söylüyor. İtalyan otomobil üreticileri 29 yıllık aradan sonra, 500 modelini ABD’ye getirdi ve Leno da bu modelin, ABD’de üretilen ilk versiyonunu satın almak istedi.

GCM Yatırım Banner

Leno’nun Fiat 500 modeli uzun süre onun koleksiyonunda kalmadı. Jay Leno, henüz hiç kullanmadığı bu otomobili Pebble Beach’te bulunan bir yardım kuruluşu etkinliğinde satışa çıkardı. Leno muhtemelen bu araç garajından gittikten sonra çokta fazla üzülmemiştir. Ancak Jay Leno için bu model pek fazla önem arz etmese de 2016 model Fiat 500X versiyonu, 2016 yılının heyecan verici 15 yeni otomobili arasında yer almaktadır.

9 Chevrolet Vega

Chevrolet VegaBu model artık Leno’nun koleksiyonunun bir parçası değil, bu araç onun asla satın almak istemediği bir araba oldu. Leno’ya göre Chevy Vega, bugüne kadar sahip olduğu en kötü otomobildi. Eğer bu model hakkında hiçbir şey bilmiyorsanız, Amerikan otomobil üreticisi tarafından tasarlanmış Ford Pinto modeline rakip olarak üretildiğini söyleyebiliriz. Üretiminde GM (General Motors) ile çalışılmıştır ve bu aracı üretenler, otomobil piyasaya sürüldükten on yıl sonra iflas etmişlerdir.

Leno, Vanity Fair’e yapmış olduğu röportajda; “150 dolara bir Vega satın aldım. İnanılmaz derecede kötü bir araba. Onunla ilgili en favori anım; eşim beni çağırdı, sondaj yaparken birden panikledim ve ‘Ne oldu?’ dedim. O da bana köşeye kadar gittiğini ve bu modelin bir parçasının düştüğünü söyledi,” diyerek bu otomobilin nasıl bir kabus olduğunu özetlemiştir. Ancak Boy’s Town filmindeki Peder Flanagan’ın dediği gibi; “Kötü araba yoktur. Sadece sevgiye ve bakıma muhtaç otomobiller vardır.”

8 1962 Volga GAZ-21

1962 Volga GAZ-21Dünyanın en kötü üretimlerinden bir tanesi olan eski bir Sovyetler Birliği K.G.B arabasını kim almak ister ki? Bu araç Leno’nun dikkatini çekmiş olmalı, çünkü Volga GAZ-21 modeli onun sahip olduğu en tuhaf otomobillerden bir tanesidir. Leno muhtemelen dünyanın herhangi bir yerinden koleksiyonuna bir araba katmak istemiş olmalı.

Volga GAZ-21 adı verilen bu aracın yapımına 1956 yılında başlanmış olup 1970 yılında son bulmuştur. Araçta bulunan standart özellikler listesine bir göz atalım. Bu araçta sadece uzanmış ön koltuklar, bir ısıtıcı, 3 dalgalı radyo ve ön cam yıkayıcı bulunmaktadır. Aynı zamanda da Rusların Moskova kışında kullandıkları bu aracı paslanmadan korumak için tamamı tuz ile kaplanmıştır. Bunların yanı sıra bu otomobil, temelde bir traktör motoru benzeri olan 4 silindirli bir motor ile güçlendirilmiştir.

7 1966 NSU Spider

1966 NSU SpiderJay Leno, uçak motoru kullanılan garip arabaları sevmesinin yanı sıra, devir hareketli motorların da aşığıdır. Bu model, NSU Motorenwerke AG ile güçlendirilmiştir. 1960’lı yılların Batı Almanya’sına ait bu eski model, NSU Spider-Wankel devir hareketli motorun kullanıldığı ilk arabadır. Aslında piyasaya sürülen devir hareketli motora sahip ilk ve tek otomobildir. Jay bu aracın tarzının aptalca, ancak sofistike olduğunu belirtmiştir. Biz buna tuhaf diyoruz. Bu araba, evine Chrysler New Yorker modeli ile giden bir adam tipi olan Leno için oldukça küçük boyutlara sahip bir otomobil gibi görünüyor. Şunu da belirtmeden geçmeyelim, NSU Spider modeli kendi zamanında pahalı bir otomobildi ve Porsche 356 ile aynı fiyata sahipti.

6 1906 Stanley Steamer

1906 Stanley SteamerBu lokomotif buhar gücü ile çalışmıyor muydu? Leno’nun koleksiyonundaki bu otomobil, eski model bir otomobilden daha çok, klasik bir tren olarak bilinmektedir. Görünüşe göre gece yarısı komedyeni için buhar gücünün kalbinde ayrı bir yeri olmalı. Leno’nun 1906 Stanley Steamer arabası, onun favori araçlarından bir tanesi gibi görünüyor. Neden olmasın ki? Bu araç muhtemelen inanılmaz bir maddi değere sahiptir.

Leno aslında sahip olduğu her otomobili kullanmaktadır, ancak bu buharlı otomobilin ciddi sorunları olduğu için yardıma ihtiyacı var. Leno’nun mekanikçileri de içerdiği garaj ekibi, bu aracın kullanımını daha keyifli hale getirebilmek için uğraşmışlardır. Bu ekip, Stanley Steamer modelini özelleştirmiştir ve otomobilin korkutucu manuel kampanalı freni yerine, yeni bir Jaguar XK120 freni yerleştirmişlerdir. Ayrıca bu araçta bulunan asetilen farları da elektrik üniteli sis lambaları ile yer değiştirmiştir. Bu araç oldukça tuhaf olsa da gerçekten güzeldir.

5 1937 Fiat Topolino

1937 Fiat TopolinoTopolino, küçük fare anlamını taşımakta ve görünüşe göre bu da az yakıt anlamına gelmektedir. Leno’nun yakıt tasarrufunu dert ettiğini düşünmeyebilirsiniz, yine de 100 kilometre de 5.6 litre yakıt harcayan bu tuhaf görünümlü Fiat Topolino modelini satın almıştır. Bu araba, Fiat’ın VW Bettle modeline cevabı olarak kabul görmektedir ve bu iki model birbirlerine oldukça benzemektedir. Leno’nun bu aracı satın almadaki gerçek sebebi ise söylediğine göre; onu bu arabanın içerisinde gören kadınların üstlerini başlarını parçalamasıymış. “Kadınlar buna dayanamıyor,”  diyerek belirten Jay Leno, bu otomobili neden aldığını oldukça mantıklı bir şekilde açıklamıştır.

Jeneratörü, motorunun tamamından daha büyük olan ilk ve tek otomobildir. Sadece 13 beygir gücü üreten motoru ile saatte en fazla 85 kilometrelik hıza ulaşmaktadır. Bu oldukça küçük motorlu aracın içersine, 180 cm boyundaki bir sürücünün sığabilmesi fazlasıyla zordur.

4 1963 Chrysler Turbine

1963 Chrysler TurbineBaşlangıçta 55 adet üretilen bu otomobillerden geriye sadece iki tane kalmıştır ve tahmin edin birini kim satın aldı. Bu otomobil, Jay Leno’nun gerçekten bir araba fanatiği olduğunu göstermektedir. 14 yaşındayken Leno, otomobilleri görebilmek için özel olarak Dünya Fuarı’na gitti. Kaç tane çocuk bu çılgın Chrysler Turbine arabasını görebilmek için bulunduğu şehri terk eder ki? Onun dönemindeki çoğu çocuk, yeni 63 model kesik camlı Corvette Coupe modelini görmek isterdi.

22 bin devirli jet türbin, bu tuhaf aracı güçlendirmek için kullanılmıştır. Bu Chrysler modeli, Meksika tekilasından Channel parfümüne kadar herhangi bir şey ile doldurulabilir. Yakın deposuna doldurulan herhangi bir şeyi oksijen ile yakabilir. Bu otomobilin elli beş ünitesi İtalya, Ghia’da yapıldıktan sonra ABD’ye gönderilmiştir ve daha sonra Michigan, Detroit’te 1962 ila 1964 yılları arasında tamamlanmıştır. Leno bu arabayı Chrysler firmasından satın almıştır ve bu aracın iki sahibinden biridir.

3 Bugatti Type 57 Atlantic SC

Bugatti Type 57 Atlantic SCGünümüzdeki Bugatti modellerini düşündüğümüzde aklımıza, inanılmaz derecede şık ve güçlü dünyanın en seçkin otomobilleri arasında yer alan Veyron modeli gelmektedir. Veyron modeli ayrıca ölmeden önce sadece bir kereliğine bile olsa bu hız ve konfor deneyimini tatmak isteyenler için dünyanın en pahalı sürüş deneyimi ile unutulmaz bir keyif yaşatmaktadır. Leno’nun 1937 model Bugatti Type 57 Atlantic SC kopyası ise Bugatti’nin süper araba üretmeye başladığı zamanların ilk örneklerinden bir tanesidir. Bugatti hanesi, üretmiş olduğu dünya çapındaki en seçkin ve en hızlı arabalar ile tanınmaktadır.

Ettore Bugatti sıfırdan bu işe başladığında, örgün eğitim eksikliğine rağmen üretmiş olduğu avangart tasarımlı otomobiller ve yenilikçi mühendisliği ile dünya çapında ün kazandı. Şirketin ilk yılında bu araçtan sadece beş adet üretildi; ancak 1911 yılından sonra Bugatti, ilk Monaco Grand Prix yarışını kazanarak pistlerinde hakimiyet kurmaya başlamış oldu. Jay Leno’ya ait bu Bugatti’nin tasarımı, 1934’ten 1940 yılına kadar sürdü. Sadece 710 adet üretilen bu araçtan, günümüzde yalnızca iki tane kaldığına inanılıyor. Sizce böylesine orijinal bir modelin değeri ne kadar olur? Bu arabanın değeri tam 30 milyon dolar ve Leno bu otomobili de caddelerde sürmeye devam ediyor.

2 1931 Shotwell

1931 ShotwellShotwell arabası diye bir aracı bugüne kadar hiç duymuş muydunuz? Duymamış olmanız gayet normal, çünkü bu otomobil hiç kimsede bulunmuyor. Sadece bir tane olan bu model, elbette ki bir araba fanatiği olan Jay Leno’nun garajında bulunuyor. Bu üç tekerlekli tuhaf otomobili nerden bulmuş olabilir ki? Leno, şovunu sunarken orada bulunan bir adam, eğer Leno isterse böyle bir otomobili ona getirebileceğini söyledi. Bu araba 17 yaşındaki, Bob Shotwell adındaki bir genç tarafından 1931 yılında tasarlanmış. Rivayete göre Bob’un babası, ona bir araba satın almasının söz konusu olmadığını ve eğer bir araba istiyorsa kendisinin yapması gerektiğini söylemiş. Böylece Bob da yapmış. Bu araç, eski bir model olan A Ford arabasından ve bir Hindistan motosikletinin motorundan meydana gelmiştir.

Bob ve kardeşi bu ev yapımı otomobil ile 241.401 kilometrelik yol almıştır. Hatta bu araç ile Alaska’ya bile gitmişlerdir. Leno bu otomobili aldığında oldukça yıpranmış bir haldeydi. Jay Leno’nun dört mekanikçisi bu araba üzerinde çalıştı ve orijinal şöhretini bozmadan restore etti. Oldukça tuhaf bir araç olsa da bir sonraki model kadar değişik değil.

1 Blastolene Special

Blastolene SpecialBu aracı sizler için sona sakladık. Jay Leno’nun Tank Arabası adı takılan bu otomobilin, bir tank motoruna sahip olduğu söylenebilir. Çünkü ihtişamlı 990 beygir gücü üreten motoru, İkinci Dünya Savaşı’ndaki Patton Tankı’na aittir. Leno bu arabayı çok sık kullanmayı sevmiyor. Kim bilir belki de 800 metrede 4 litre yakıt harcadığı içindir. Ancak kullandığı zaman, Blastolene Special onu gören herkesin aklını başından alıyor. Bu canavar, oldukça büyüktür ve 19 inçlik jantlara sahiptir. Muhtemelen bu otomobil ile fazlasıyla park sorunu yaşanabilir.

Devasa yaratık, başlangıçta Randy Grubbs tarafından bir gösteri arabası olarak üretildi. Leno bu otomobili de satın aldı ve elbette ki diğer tuhaf otomobilleri gibi bununla da caddelerin tozunu attırdı. Şimdilerde Leno, 800 metre başına 4 litrelik benzin harcayan bir başka araç Greyhound otobüsüne Allison şanzıman koymaya çalışıyor. Bu araçta sadece 303 litrelik yakıt tankı bulunuyor, bu nedenle de Leno’nun ekstra yakıt tasarrufuna ihtiyacı olabilir.

Bu sene itibariyle Nisan ayında 66 yaşına girecek olan Amerikalı Komedyen Jay Leno, 1992 yılından itibaren talk şov sunuculuğu yapmaktadır. Tam adı James Douglas Muir Leno olan komedyen, 2014 yılı itibariyle Television Hall of Fame onuruna layık görülmüştür. Ev hanımı bir annenin ve sigorta satıcısı bir babanın oğlu olan Leno, 1977 senesinde başlamış olduğu kariyerinde kısa sürede başarıyı yakalamıştır. Bu ünlü komedyen, en çokta araçlara olan bağımlılığı ile bilinmektedir. Yaklaşık olarak 300 aracın bulunduğu garajında, 169 otomobil ve 117 motosiklet yer almaktadır. Bu araç koleksiyonunda bulunan makinelerin birçoğu oldukça nadir ve değerlidir. Ancak içlerinden birkaçı eşsiz ve pahalı olmasının yanı sıra oldukça da tuhaftır. Sizlere sunmuş olduğumuz araç bağımlısı ünlü talk şov sunucusu Jay Leno’nun koleksiyonunda bulunan en tuhaf otomobillerden hangileri varlıkları ile sizleri şaşırttı? Sorumuzun cevabı ile bu tuhaf otomobiller hakkındaki düşünce ve yorumlarınızı da bizlerle paylaşmayı unutmayın….

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.