Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Otomatik Vergi Zammı için Tarih Verildi

Yeni yıldaki vergi zamları endişeyle beklenirken, Ozan Bingöl vatandaşı bekleyen tabloyu ortaya koydu. Enflasyon 0 olsa bile akaryakıta gelecek zammı açıkladı.
Otomatik Vergi Zammı için Tarih Verildi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bütçedeki açığı kapatmak için Temmuz ayında başlatılan vergi zamlarının 2024’e girişte artacağı haberi vatandaş tarafında tedirginlikle takip edilirken, vergi uzmanı Dr. Ozan Bingöl, 4 hafta sonra otomatik olarak yansıtılacak zamları paylaştı.

Vergiye Dair internet sitesinde 3 Ocak Çarşamba günü itibarıyla vatandaşın cebine yansıyacak vergi zammını kaleme alan Bingöl, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın inisiyatif alarak aksi yönde kararda bulunmaması halinde 1 Ocak Pazartesi günü itibarıyla vergi, harç ve cezaların yüzde 60’ya yakın olan yeniden değerleme oranına göre artacağını söyledi.

Gece Yarısından İtibaren Trafik Cezaları Zamlanıyor

Trafik cezalarında verilecek zamda ise Cumhurbaşkanı’nın yetkisinin olmadığını belirterek, yeni yılın ilk gününden itibaren cezalara yüzde 58,46 oranında zam geleceğini kaydetti.

“Vergi zamlarında turpun büyüğü heybede” sözüne atıf yapan Bingöl, heybedeki büyük turpların tek tek çıkmaya başladığını ifade ederek, 3 Ocak 2024 tarihinde otomatik özel tüketim vergisi (ÖTV) zammının vatandaşın cebine yansımasının ne olacağını ortaya koydu.

Bingöl, “3 Ocak 2024 tarihinde TÜİK tarafından Aralık 2023 Yİ-ÜFE rakamları açıklandığında akaryakıt ürünlerindeki maktu ÖTV tutar artışları netleşmiş olacak” diyerek, öncesinde Aralık 2023 Yİ-ÜFE oranları için senaryoları paylaştı.

GCM Yatırım Banner

Aralık 2023 döneminin aylık Yİ-ÜFE artışı yüzde 0 bile olsa akaryakıt fiyatlarında artışın olacağını açıklayarak, benzinden, motorine ve LPG’ye maktu ÖTV artış oranının yüzde 24,19 olacağını ifade etti.

Asgari Ücretliye Yılda Bir ama Vergilere İki Zam Yapılacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın son açıklamasında, asgari ücret için ara zammın olmayacağını teyit etmesi meselesine de değinen Bingöl, yüksek enflasyon ortamında maktu vergilerin aşınmasını önlemek amacıyla vergi sisteminde altı ayda bir otomatik fiyat artışı yapıldığını söyledi.

Bingöl, “Vergi zammı yaparken otomatik, çalışana imkan tanırken manuel çalışan bir vergi sistemine tekabül etmektedir. Bu durum, zaten adaletsiz vergi sistemini daha da adaletsiz hale getirmektedir. Bu şekildeki tutarsız vergi düzenleme ve uygulamaları sürekli olarak vatandaş aleyhine, özellikle de dar gelirli vatandaş aleyhine işleyen bir vergi sistemimiz olduğunu açık bir şekilde ortaya koymaktadır” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.