Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Vergi Harç ve Cezalarda Yeni Dönem: Oran Artırıldı

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği, Resmi Gazete'de yayımlandı.
Vergi Harç ve Cezalarda Yeni Dönem: Oran Artırıldı
HABER GİRİŞ

Milyonlarca vatandaşı ilgilendiren vergi, harç ve cezalara ilişkin yeniden değerleme oranında artırım yapıldı. Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlanan Vergi Usul Kanunu Tebliği, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Tebliğde, Vergi Usul Kanunu uyarınca yeniden değerleme oranının, yeniden değerleme yapılacak yılın Ekim ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre Türkiye İstatistik Kurumunun yurt içi üretici fiyat endeksinde meydana gelen ortalama fiyat artış oranı olduğu ve bu oranın Bakanlıkça Resmi Gazete ile ilan edilmesi gerektiği belirtildi.

Açıklamada, bu kapsamda yeniden değerleme oranının 2023 yılı için yüzde 58,46 olarak belirlendiği kaydedildi. Bakanlık tarafından her yıl enflasyona göre yeni bir yeniden değerleme oranı belirliyor.

Bu oran ile beraber vergi, ceza ve harç gibi ödeme kalemlerinde artışlar gerçekleştiriliyor. Düzenlemede bu konuda daha önce yayımlanmış tebliğlerin de yürürlükte bulunduğu hatırlatıldı.

Anonim ve Limited Şirketleri İlgilendiren Düzenleme

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan Cumhurbaşkanı Kararı ile anonim ve limited şirketlerin asgari sermaye tutarlarında artışa gidildi.

GCM Yatırım Banner

Yeni karara göre Türk Ticaret Kanunu’nun ilgili hükmü uyarınca anonim şirketler için 50 bin lira olarak öngörülen en az esas sermaye tutarı 250 bin liraya, kayıtlı sermaye sistemini kabul etmiş bulunan halka açık olmayan anonim şirketlerde 100 bin lira olarak öngörülen en az başlangıç sermayesi tutarı 500 bin liraya yükseltildi.

Limited şirketler için 10 bin lira olarak öngörülen en az esas sermaye tutarı ise 50 bin liraya çıkarıldı. Karar 1 Ekim 2024 tarihinden geçerli olmak üzere yürürlüğe girecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.