Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ÖSYM, Deprem Bölgesindeki Sınav Kararından Vazgeçti

ÖSYM bugün yaptığı duyuru ile sınav yeri tercih sayısının 2'den 5'e çıkarıldığını söyleyerek deprem bölgesi için alınan yeni kararları açıkladı. Detaylar haberde;
ÖSYM, Deprem Bölgesindeki Sınav Kararından Vazgeçti
Yorum

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerin ardından gözler bölgede uygulanacak eğitim öğretim sürecine çevrildi. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy’dan bugün deprem bölgesindeki sınav uygulamasına ilişkin açıklama geldi.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) yaklaşık 3,5 milyon adayın katılacağını bildiren Ersoy, Hatay, Malatya, Kahramanmaraş ve Adıyaman illerinde de uygulanacağını duyurdu.

Daha önceden can güvenliği zafiyeti oluşturabilme ihtimali sebebiyle deprem bölgesindeki bahsi geçen 4 ilde sınav yapılmaması yönünde karar alındığı bildirilmişti.

Türkiye’nin Her İlinde Sınava Girebilme İmkanı

Bakan Ersoy 6 Şubat tarihli depremleri yüzyılın afeti olarak nitelendirerek, iki yıkıcı depremin deprem bölgesindeki yapılara büyük zarar verdiğini kaydederek şöyle konuştu;

“Depremin etkisiyle yıkılan binalar ve ayakta kalanların ne kadar güvenli olduğunun tespiti gibi çalışmaların yapılabilmesi amacıyla deprem bölgesinde sınav uygulaması yapmama kararı almıştık.”

Deprem bölgesindeki vatandaşlara yeniden yapılanma sürecinde Türkiye’nin her ilinde sınava girebilme imkanı oluşturulduğunu bildirdi.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın bölgede eğitim öğretime tekrar başladığını anımsatarak, “ÖSYM olarak yaptığımız detaylı incelemenin ardından deprem bölgesindeki 4 ilde tekrar sınav uygulamasına başlamaya karar verdik.” ifadelerini kullandı.

Gelen Talep Doğrultusunda Çalışmalar Yapıldı

Bölgedeki vatandaşlardan kendi illerinde sınava girebilmeye yönelik yoğun talep geldiğini söyleyen Ersoy, bu talepler doğrultusunda çalışmaların gerçekleştirildiğini aktardı.

Sınav yeri tercih sayısının 2’den 5’e çıkarıldığını da paylaşarak, kişinin istediği 5 ili yazabileceğini iletti. Adayların, tercih etmiş olduğu merkezlerden birinde sınava girebileceğine işaret etti.

Deprem bölgesindeki sınav uygulamaları için yoğun başvuru olduğuna işaret eden Ersoy, bazı bölgelerdeki başvuruların kapasitenin iki katına çıktığını açıkladı. Bu sebepten bir sorun yaşanmaması için titiz bir çaba gösterdiklerini ekledi.

ÖSYM’nin internet sitesi üzerinden adayların, sınav giriş yeri tercihlerini bugün sistemin açılmasıyla güncelleyebileceklerinin bilgisini verdi.

KAYNAK: AA

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu