Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

OSD: Otomobil Üretimi Eylül’de Yönü Yukarı Çevirdi

Otomotiv sektöründeki art arda yaşanan sert düşüşlerin ardından Eylül’de otomobil üretiminde toparlanma görüldü. Ancak pazardaki daralma sürdü.
OSD: Otomobil Üretimi Eylül’de Yönü Yukarı Çevirdi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD), 2022 Ocak-Eylül dönemine ilişkin otomotiv sektöründeki üretim ve büyüme verilerini yayımladı. Verilere göre otomobil üretimindeki düşüş eğilimi, Eylül’de yerini yükselişe bıraktı.

OSD raporuna göre 2022 Ocak-Eylül döneminde otomotiv sektöründe toplam üretim yüzde 4 arttı. Otomobil üretimi bir önceki yılın aynı dönemiyle kıyaslandığında paralel gerçekleşti.

Söz konusu dönemde toplam üretim 962 bin 18 adet oldu. Otomobil üretimi ise 571 bin 6 adet olarak kayda geçti.

Otomotiv üretiminde yılın en düşük seviyesi Temmuz’da kayda geçmiş, ilk kez sektörün toplam üretimi 100 bin adedin altına düşmüştü.

Ağustos’ta da üretimdeki düşüş sürmüş, otomobil üretimi yıllık bazda yüzde 3 oranında gerilemişti.

GCM Yatırım Banner
OSD 2022 Ocak-Eylül Otomotiv Sektöründeki Üretim ve Büyüme Verileri
Kaynak: OSD

Otomobil Pazarında Yüzde 8 Daralma Yaşandı

Verilere göre toplam pazar yıllık bazda yüzde 6 daralarak 549 bin 630 adet düzeyine indi. Otomobil pazarı ise yüzde 8 daraldı ve 399 bin 224 adet oldu.

Ticari araç grubunda üretim yüzde 12, ağır ticari araç grubunda yüzde 33 ve hafif ticari araç grubunda yüzde 10 arttı.

Geçen yılın Ocak-Eylül dönemi ile karşılaştırma yapıldığında ticari araç pazarı yüzde 2, ağır ticari araç pazarı yüzde 22 arttı; hafif ticari araç pazarı yüzde 2 azaldı.

Otomobil İhracatı Yüzde 1 Oranında Düştü

OSD raporuna göre toplam otomotiv ihracatı yıllık olarak adet bazında yüzde 2 oranında artarken otomobil ihracatı yüzde 1 küçüldü.

2022 Ocak-Eylül döneminde toplam ihracat 687 bin 966 adet, otomobil ihracatı 396 bin 604 adet olarak kayda geçti.

Toplam otomotiv ihracatı yabancı para cinsine göre değerlendirildiğinde; geçen yılın aynı dönemine göre dolar bazında yüzde 5, euro bazında ise yüzde 18 arttı. Bu artışlarla birlikte toplam otomotiv ihracatı 22,6 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Otomobil ihracatı ise yüzde 3 azalarak 6,4 milyar dolar seviyelerine çekildi. Euro bazında otomobil ihracatı yüzde 9 artarak 6 milyar euro seviyesinde çıktı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.