Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Orta Doğu Gerilimi Hisseleri Nasıl Etkiler? Citi Açıkladı

İsrail-Filistin arasındaki durdurulamayan gerilimin özellikle enerji piyasasını nasıl etkileyeceğine dair Citigroup'tan değerlendirme geldi. Detaylar haberde...
Orta Doğu Gerilimi Hisseleri Nasıl Etkiler? Citi Açıkladı
Son Güncelleme: 

Orta Doğu’da patlak veren İsrail-Filistin arasındaki gerilimin ateşi sönmüyor. Her iki taraftan savaşın şiddetini artıracak açıklamalar gelmeye devam ediyor. Söz konusu gerilimin piyasalar üzerinde nasıl bir etki yaratacağı ise merak konusu. Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük finans kuruluşlarından Citigroup jeopolitik risk döneminde enerjiye dikkat edilmesi konusunda uyarıda bulundu.

Özellikle savaş nedeniyle petrol azına yönelik endişeler arttı. Citigroup, söz konusu çatışmaların hisse senedi piyasaları üzerindeki etkisinin ana itici gücünün muhtemelen enerji fiyatları olacağını belirtti.

Küresel hisse senedi stratejisti David Groman Salı günü yayımladığı notta dikkat çeken ifadeler kullandı.

Groman, hisse senedi piyasalarının tarihsel olarak başlangıçtaki dalgalanmaya rağmen jeopolitik çatışmaların başlamasından 12 dakika sonra genellikle daha yüksek olduğunu belirtti.

Bununla birlikte, jeopolitik risklerin enerji krizlerini başlattığında hisse senetlerinin önemli bir düşüş gördüğünü dile getirdi.

MANŞET HABER
Döviz ve Borsa Kazançlarına Vergi Artırımı İddiası

“Petrol Şoku Görmüyorum”

Bu hafta içerisinde Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’ten de savaşın piyasalara olan etkisine yönelik bir değerlendirme gelmişti. Bakan Şimşek, çatışmaların geçici olumsuz etkisinin olabileceğini belirterek petrol şoku görmediğini dile getirmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu