Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Orta Doğu’nun Gölgesinde Türkiye’nin Risk Primi Düştü!

Türkiye’nin 5 yıllık kredi risk primi, bölgesel baskılara rağmen 393 baz puana kadar düştü. Uzmanlar, yeni ekonomi yönetiminin attığı adımlara dikkat çekiyor. İşte detaylar;
Orta Doğu’nun Gölgesinde Türkiye’nin Risk Primi Düştü!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye’nin kredi ödeme kabiliyetini gösteren ve risk primi adı verilen beş yıllık temerrüt takası (CDS), Orta Doğu’da yaşanan savaş ve krizlere rağmen 400 baz puanın altına geriledi. Uzmanlar, 400 baz puanın psikolojik seviye olduğunu belirtiyor.

CDS, 13 Ekim’den bu yana ilk kez 396 baz puana geriledi. Analistler, ekonomi yönetiminin enflasyonla mücadele konusundaki adımlarının ve yabancı yatırımcılarla toplantılar gerçekleştirilmesinin Türkiye’ye yönelik tutumların pozitife döndüğünü belirtiyor.

7 Ekim tarihinde başlayan İsrail – Filistin savaşı, tüm dünyanın bölgeye odaklanmasına neden oldu. Jeopolitik konum olarak oldukça kritik bölgede yer alan Türkiye de savaş sürecinden ciddi şekilde etkilendi. Savaşın bölgeye yayılma ihtimali korkusu öne çıkmasına rağmen Türkiye’nin risk primindeki düşüş umut verici olarak yorumlandı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.