Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Orta Doğu’daki Savaş Faiz Belirsizliğini Artırıyor

Avrupa Merkez Bankası'nın yarınki faiz kararı toplantısı, İsrail-Filistin çatışmaları ve petrol fiyatlarındaki yükselişin getirdiği ekonomik riskler eşliğinde gerçekleşecek. Detaylar haberde;
Orta Doğu’daki Savaş Faiz Belirsizliğini Artırıyor
HABER GİRİŞ

Enflasyon düşme eğilimine girmişken İsrail ile Filistin arasındaki çatışmaların ve petrol fiyatlarındaki yükselişin enflasyonda yeni bir yukarı yönlü risk oluşturduğu ortamda gözler, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) yarınki faiz kararı toplantısına çevrildi.

ECB’nin Ekim ayı toplantısında sıkı bir şekilde beklemede kalabileceğini söyleyen Natixis Avrupa Makroaraştırma Başkanı Dr. Dirk Schumacher, AA’ya verdiği röportajda toplantı içeriğine ve olası faiz kararına dair değerlendirmelerde bulundu.

İsrail ile Filistin arasınaki çatışmaların yanı sıra petrol fiyatlarındaki yükselişin enflasyonda yukarı yönlü yeni riskler oluşturduğundan bahseden isim, büyümeye ilişkin aşağı yönlü risklerin de arttığına dikkat çekti.

Schumacher, Faiz İndirimi için “Eylül 2024” Dedi

Faiz kararına değinirken ilk faiz indiriminin 2024 yılının sonlarında gelmesinin öngörüldüğünü ifade etti.

Artan belirsizlik ortamında ECB’nin enflasyona ve büyümeye yönelik potansiyel risklerin karşısında politika duruşuna her şekilde bir ayar vereceğini belirtti.

GCM Yatırım Banner

“Ana senaryomuz petrol fiyatlarında sınırlı bir artış beklediğimiz için ECB’nin uzun bir süre daha beklemede kalacağı yönünde.” diyen Schumacher, 2024’ün Eylül ayında ilk faiz indirimini beklediklerini dile getirdi.

Fiedler: Önümüzdeki İki Toplantıda Faizler Sabit Bırakılabilir

Berenberg ekonomisti Salomon Fiedler de benzer görüşler iletirken ECB’nin muhtemelen faiz artırım döngüsünün sonuna ulaşmış durumda olduğunu söyledi. Öte yandan, kurumun gelecek yıl boyunca faizleri büyük olasılıkla mevcut seviyelere yakın tutma eğiliminde olacağını bildirdi.

ECB’nin Aralık ayındaki toplantısında enflasyon görünümünde aşağı yönlü olası bir revizyon yapabileceğini ve önümüzdeki iki toplantısında faizleri sabit bırakabileceği öngörüsünde de bulundu.

Schumacher gibi Fiedler de ECB’nin 2024’ün sonlarına doğru faiz indirimlerine gidebileceğini söyledi.

Wagner: Faiz Artırım İhtimali Yine de Göz Ardı Edilmemeli

Commerzbank kıdemli ekonomisti Marco Wagner’in görüşlerine de yer verilen haberde, Wagner’in ECB’nin, Ekim toplantısında faiz oranlarını daha da artırmasının pek mümkün görünmediği düşüncesinde olduğu belirtildi.

ECB üyelerinin açıklamalarında daha fazla faiz artırımı ihtimalini tamamen göz ardı etmediğini aktaran Wagner, faiz artırımlarını göz ardı etmenin muhtemelen çok cesur bir duruş olabileceğini ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.