Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Orta Doğu’da Tansiyon Arttı! Bu Savunma Hisseleri Öne Çıktı

Orta Doğu'da tansiyon artarken, savunma sanayi hisseleri ön plana çıkıyor. Hem ABD borsalarında hem de Borsa İstanbul'da önde gelen hisseler yeşillendi. İşte o hisseler...
Orta Doğu’da Tansiyon Arttı! Bu Savunma Hisseleri Öne Çıktı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Orta Doğu’da patlak veren İsrail-Filistin savaşı sonrasında piyasanın seyri yakından takip edilmeye başlandı. Bu karmaşaya İran’ın dahil olması piyasalara şok etkisi yarattı. Geçen hafta İsrail’e insansız savunama araçları ile saldırı geçekleştiren  İran’a bu hafta karşılık geldi. 18 Nisan’da yaşanan saldırı sonrasında altın, petrol yukarı yönlü hareketlenirken, BIST 100 haftanın son işlem gününe düşüş seyrinde başladı.

Piyasanın şok etkisini atlatmasıyla son işlem gününün ikinci yarısında kayıplarını toplayan Borsa İstanbul, yönünü yukarıya çevirdi. Fakat haftanın ilk günlerinde yaşanan satış baskısı ile borsa haftayı yüzde 1,23 düşüş ile kapattı. Bu karmaşanın ortasında ise savunma sanayi hisseleri göze çarptı.

İngiliz yatırım bankası Liberum Capital bu noktada savunma sanayi hisselerini önerdi. Banka müşterilerine gönderdiği notta İsrail’in misilleme yapmasıyla kısa vadede kazananların petrol ve gaz hisselerinin yanı sıra savunma şirketlerinin olacağını bildirdi.

Yatırım bankası artan jeopolitik riskler orasında havacılık ve savunma hisselerinin kısa vadede daha iyi performans gösterebileceğine inanıyor.

Orta Doğu’daki gerginlikler azalır azalmaz borsanın kayıplarını hızla tersine çevirebileceğini de düşünüyor.

GCM Yatırım Banner

ABD’nin Önemli Savunma Sanayi Şirketlerinin Hisseleri Yükseldi

Bu bağlamada ABD borsalarını önde gelen savunma ve havacılık hisselerinden biri Lockheed Martin (LMT) İsrail’in saldırı haberi sorasında yükselişe geçti. Hisse 464,41 dolara kadar yükseldi.

RTX Corporation (RTX) hissesi de yükselişe geçti. 102,12 dolara kadar tırmandı.

ABD borsalarında yer alan bir diğer hisse Northrop Grumman (NOC)  462,97  dolara kadar yükseldi.

Borsa İstanbul’un Önde Gelen Savunma Hisseleri Yeşillendi

Borsa İstanbul’un önde gelen savunma sanayi hissesi Aselsan (ASELS) 18 Nisan’da kapanışı 57,65 TL’den yaptıktan sonra haftanın son işlem gününe yükseliş ile başladı. Hisseler 58,9 TL’ye kadar yükseldi.

Bir diğer savunma sanayi şirketi olan Otokar’ın (OTKAR) hisseleri  18 Nisan’da kapanışı 484,75 TL’den yaptı. 19 Nisan’a yeşilleri yakarak başlayan hisseler 499,5 TL’ye tırmandı. Haftanın son işlem gününde kapanışı 499,25 TL’den yaptı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.