Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ORSİAD Başkan Yardımcısından Enflasyon Düzeltmesi Açıklaması

ORSİAD Başkan Yardımcısı Mehmet Duman, enflasyon düzeltmesi hakkında konuşarak Nisan'dan önce hazırlıkların tamamlanması gerektiğini söyledi.
ORSİAD Başkan Yardımcısından Enflasyon Düzeltmesi Açıklaması
HABER GİRİŞ

OSTİM Organize Sanayi Bölgesi Sanayici İş İnsanları ve Yöneticileri Derneği (ORSİAD) Başkan Yardımcısı Mehmet Duman, enflasyon düzeltmesi hakkında konuştu. Düzeltme için derhal hazırlıklara başlanması gerektiğini söyledi.

OSTİM Konferans Salonu’nda düzenlenen seminerde konuşan ORSİAD Başkan Yardımcısı Mehmet Duman, enflasyon düzeltmesinin 18 yıl aradan sonra yeniden uygulanacağını hatırlattı.

Enflasyon düzeltmesinin ilk kez 2004 yılında uygulandığını hatırlatan Duman, bu yasal düzeltme şartlarının 2024 yılı için yeniden oluştuğunu kaydetti.

Duman bu şartları şu şekilde açıkladı:

“Bu şartlardan biri; yurt içi üretici fiyat endeksinin üç hesap dönem boyunca artış oranının yüzde 100’ü geçmesi, diğeri ise üçüncü yılın oranının yüzde 10’dan büyük olmasıydı. Her iki şart da oluştu ve bilançolarımız düzeltilecek.”

GCM Yatırım Banner

Öz kaynağı güçlü firmaların enflasyondan oluşan zararlarını vergi matrahıyla ilişkilendirebileceğini, öz kaynağı düşük firmaların ise borçlarının enflasyon karşısındaki azalışlarının farklarını yine vergi matrahlarıyla ilişkilendirebileceğini söyledi.

Yeminli Mali Müşavir Mehmet Duman, Merkez Bankası’nın yayınladığı sektör bilançoları raporuna değinerek işletmelerin yüzde 70’inin borçla finanse edildiği gözlendiğini söyledi.

İşletmelere tavsiyede bulunan Duman, derhal hazırlıkların başlaması gerektiğini aktardı.

Şirketlerin stok değerleme yöntemlerinin etkilerini iyi analiz etmeleri ve olabildiğince gerçek yöntemi kullanmaları, avans hesaplarını her zamankinden daha dikkatle ayrıştırarak raporlamaları gerektiğini söyledi.

2024 yılı Nisan ayından önce bütün bunların halledilmesinin yerinde olacağını aktardı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.