Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

OPEC Başkanı Petrol İttifakının Yeni Üyeler Aradığını Söyledi

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü genel sekreteri, ittifakın aktif olarak yeni üyelere açık olduğunun sinyalini verdi. Ayrıntılar şöyle...
OPEC Başkanı Petrol İttifakının Yeni Üyeler Aradığını Söyledi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü Genel Sekreteri Haitham al-Ghais, üreticiler ittifakının aktif olarak yeni üyeler almaya açık olduğunu söyledi. Kuruluşun şu anda ağırlıklı olarak Orta Doğu, Kuzey ve Batı Afrika ve Güney Amerika merkezli 13 üyesi bulunuyor.

Petrol üreticileri grubu, yılın ikinci yarısında daha sıkı ham petrol arzı görünümü, mevcut makroekonomik endişeler ve enflasyonist endişeleri yatıştırma mücadelesi veriyor. OPEC üyeleri, fiyatları etkileme çabasıyla ürettikleri petrol miktarını koordine ediyor.

OPEC genel sekreteri, enerji ve petrol bakanlarının oturum aralarında bir araya geldiği Viyana’daki bir OPEC seminer konferansının ardından gazetecilere seslendi. Yeni politikalar açıklanmadı ancak bakanlar, OPEC+ üyeleri Suudi Arabistan, Rusya ve Cezayir’in ilave petrol üretim kesintilerini takdir ettiklerini ifade ettiler.

Al-Ghais, bazı OPEC+ tarafından yürürlüğe konulan gönüllü indirimlerin koalisyon üyelerinin politika görüşlerinde bir bölünmeye işaret etmediğini belirterek, “İnsanlar oturup, net bir vizyonla 2025′e kadar uzanan bir anlaşmayı hayata geçirebildiklerinde, bence bu bir oybirliği işaretidir” açıklamasında bulundu.

Diğer OPEC yetkililerinin yorumlarını yineleyen al-Ghais, enerji arzı açıklarını önlemek amacıyla fosil yakıt projelerine ve yenilenebilir enerjilere eş zamanlı ortak yatırım yapılmasını savundu. Hidrokarbonlara küresel yetersiz yatırım olarak algıladığı şeye rağmen, OPEC ittifakının hala herhangi bir potansiyel arz krizine cevap verebileceğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Al-Ghais, üretimi azaltma kararının kendielrine daha fazla yedek kapasite sağladığını belirterek, OPEC’in küresel olarak herhangi bir şok durumunda her zaman adım atmayı başardığını ifade etti.

Pazartesi günü Suudi Arabistan, başlangıçta Temmuz için belirlenen gönüllü günlük 1 milyon varil kesintisini Ağustos’a kadar uzatacağını duyururken, diğer büyük üretici Rusya, önümüzdeki ay ihracatını günde 500.000 varil azaltacağını söyledi. Cezayir ayrıca Ağustos ayında üretimini günlük 20.000 varil azaltacağını bildirdi.

Birleşik Arap Emirlikleri enerji bakanı Suhail al-Mazrouei de dün yaptığı açıklamada, yatırım ve kullanılabilirlik konularına odaklanıldığını vurguladı.

Birleşik Arap Emirlikleri enerji bakanı Suhail al-Mazrouei de dün yaptığı açıklamada, yatırım ve kullanılabilirlik konularına odaklanıldığını vurguladı. Son petrol kesintilerinin Rusya ile birliğin kanıtı olduğunu savundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.