Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Suudi Enerji Bakanı: Son Petrol Kesintileri Rusya ile Birliğin Kanıtı

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Prens Abdülaziz bin Salman, Riyad ve Moskova tarafından alınan son petrol üretimi kesintileri hakkında konuştu.
Suudi Enerji Bakanı: Son Petrol Kesintileri Rusya ile Birliğin Kanıtı
HABER GİRİŞ

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Prens Abdülaziz bin Salman, son alınan ham petrol üretimi kesintilerinin, Rusya ve Suudi Arabistan arasındaki iş birliğini kanıtladığını söyledi. Bu hafta başında Suudi Arabistan, başlangıçta Temmuz için işaret ettiği günlük 1 milyon varillik üretim kesintisini Ağustos’a kadar uzatacağını söylerken, Rusya önümüzdeki ay ihracatta günde 500.000 varillik bir düşüş duyurdu.

Alınan kararlar, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün bazı üyelerinin ve OPEC+ olarak bilinen müttefiklerinin ilk olarak Nisan ayında ilan ettikleri ve ardından 2019’un sonuna kadar uzatmayı kabul ettikleri günde 1,66 milyon varile yakın kesintinin ardından geliyor.

İttifak çapındaki OPEC+ politika kararlarının aksine, gönüllü üretim düşüşleri oybirliğiyle onay gerektirmez ve tüm grup üyeleri tarafından uygulanması gerekmez.

Viyana’da düzenlenen bir OPEC+ seminerinde Ağustos ayı için kararlaştırılan en son Riyad-Moskova düşüşüne değinen Prens Abdülaziz, “Bu haftanın son hamlesinde hepimiz gönüllü kesintimize devam ediyoruz. Rusya’dan meslektaşlarımızla yaptığımız şey, seyircilerin Suudi Arabistan ve Rusya ile birlikteliğine dair alaycı tavra karşı çıkmaktı” açıklamasında bulundu.

Rus yönetimi Nisan 2024′e kadar petrol ve doğal gaz üretimine ilişkin resmi istatistiklerin yayınlanmasını askıya aldı. Üretimden ziyade ihracatta bir kesinti uygulamak, bağımsız üçüncü taraf izleme verilerine güvenen piyasa katılımcılarının Rusya’nın taahhütlerinin ne ölçüde arkasında olduğunu doğrulamasını sağlıyor.

GCM Yatırım Banner

Abdülaziz, ihracatlardan yapacakları teslimat dahil dayatılmayan gönüllü bir kesintinin daha anlamlı olduğunu sözlerine ekledi. Kesinti kararlarının ardından ham petrol haftalık kazancını yüzde 5’in üzerine taşıdı. Ham petrol yazım itibarıyla 71 dolardan alıcı bulurken, brent petrol 75 doların üzerinde işlem görüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın