Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Saudi Aramco Patronu Petroldeki Düşüşü Durgunluk Endişelerine Bağladı

Petrol devi Saudi Aramco’nun CEO’su, fiyatlardaki düşüşte, küresel piyasalardaki durgunluk endişelerinin başrol oynadığını söyledi.
Saudi Aramco Patronu Petroldeki Düşüşü Durgunluk Endişelerine Bağladı
HABER GİRİŞ

Suudi Arabistan’ın petrol devi Aramco’nun CEO’su, petrol fiyatlarında devam eden düşüşü durgunluk korkularına ve ekonomik ters rüzgarlara bağlayarak talebin gelmesi için daha iyimser görünüme sahip olduğunu söyledi.

Aramco CEO’su Amin Nasser, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) konferansında, “Bu, ekonomik ters rüzgarların olduğu, her yerde durgunluk belirtilerinin olduğu bir yıl. Çin hâlâ toparlanıyor” ifadelerini kullandı.

Ham petrol fiyatları, bazı OPEC üyelerinin 2024′ün sonuna kadar uyguladığı bir dizi ek gönüllü kesintiye rağmen, varil başına 75 dolar eşiğinin hemen üzerinde sıkı bir şekilde bağlı kaldı.

OPEC+’e liderlik eden Suudi Arabistan ve Rusya, bu haftanın başında üretim kesintilerini sürdüreceğini bildirdi. Riyad, başlangıçta Temmuz için ilan ettiği günlük 1 milyon varillik gönüllü kesintiyi Ağustos’a kadar uzatmayı planlarken, Moskova önümüzdeki ay ihracatını günde 500.000 varil azaltmayı taahhüt etti.

Nasser, dünyanın en büyük ham petrol ithalatçısı olan Çin’in potansiyelini vurgulayarak, talep tablosunun iyileşeceğinin sinyallerini verdi. Piyasa gözlemcileri, yılın başından bu yana yeniden canlanmaya başlamadan önce tüketimi sıfır Kovid önlemleriyle sınırlanan Çin’deki talep iyileştirmelerini takip ediyor.

GCM Yatırım Banner

Nasser, tarihsel olarak birkaç OPEC+ yetkilisinin, yeşil geçiş boyunca enerji arzı açıklarını önlemek için fosil yakıtlara ve dekarbonizasyona ikili yatırımın gerekli olduğu görüşünü yineledi. Bu görüş, Mayıs 2021′de, dünyanın 2050′ye kadar net sıfıra ulaşması durumunda yeni petrol ve gaz projesi olmaması çağrısında bulunan IEA’nın raporuyla çelişiyor.

OPEC Genel Sekreteri Haitham al-Ghais iklim sorununda her duruma uyan tek bir çözüm olmadığını belirterek, “Tabii ki bir endüstri olarak emisyonsuz bir geleceğimiz olduğundan emin olmak istiyoruz.” diye konuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.