Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Dolandırıcılık İddiasıyla OneCoin’in Üst Liderlerinden Birini Tutukladı

New York savcıları, bir piramit şemasıyla yatırımcılardan milyarlarca dolar çaldığı iddiasını ortaya atarak OneCoin'in üst liderlerinden birini tutukladı. İşte detaylar;
ABD Dolandırıcılık İddiasıyla OneCoin’in Üst Liderlerinden Birini Tutukladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ülkemizde yaşanan Çiftlik Bank vakasını hepimiz biliyoruz. Saadet zinciri veya piramit şeması olarak çalışan sistem ile milyarlarca lira dolandırılmış ve sahibi de ülke dışına kaçmıştı. Şimdi de ABD’de benzer bir olay yaşanıyor ve bu sefer dolandırıcılığa konu olan OneCoin isimli kripto para…

ABD’li savcılar piramit şemasıyla yatırımcılardan milyarlarca dolar çaldığını söyleyerek OneCoin projesinin üst liderini tutukladı.

OneCoin Yöneticileri TutuklandıABD New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi; dolandırıcılık, menkul kıymet dolandırıcılığı ve kara para aklama suçlarından Ruja Ignatova ile Konstantin Ignatov’u suçlu buldu. Ayrıca iki yatırımcının hileli bir kripto para birimi ile milyarlarca dolar değerinde dolandırıldığı iddia edildi.

Yapılan basın açıklamasında savcılar, OneCoin üyelerinin projeye diğer bireyleri komisyon karşılığında aldıkları söylendi.

Komisyon Karşılığı Sisteme Üye AlınıyorBu şekilde sisteme üye yapılan acemi kişiler, kripto paketleri satın alıyor. OneCoin’in bu şekilde dünya çapında 3 milyon üyeye sahip olduğu iddia ediliyor. OneCoin paralarının şirket tarafından işletilen sunucular tarafından çıkarıldığı ve fiyat artışının organik olduğu iddia edilse de bunların birçoğunun yalan olduğu söyleniyor.

Ruja Ignatova’nın bir e-postada şirketten bir çıkış stratejisi olduğunu söyledi de iddialar arasında yer alıyor. Bu suçlamaların şu an bir iddia olduğunu belirten federal mahkemenin avukatı Geoffrey Berman, “Bu sanıklar tamamen yalan ve aldatmacaya dayanan milyarlarca dolarlık kripto para birimi şirketi yarattılar,” ifadelerini kullandı.

Büyük geri dönüşler ve minimum risk sözü ile insanların kandırıldığı bir piramit şeması olduğu iddia ediliyor.

Minimum Risk, Yüksek Geri Dönüş VaadiSanıkları zenginleştiren, yatırımcıları ise mağdur eden sistemin mahkemesi devam ediyor. Konstantin Ignatov tutuklanırken, Ruja henüz serbest. Bir diğer sanık olan Mark Scott ise geçen yıl Massachusetts’te tutuklanmıştı. Ruja Ignatova, Hindistan’daki projedeki rolünden dolayı suçlanırken, 2016 yılından beri sistemin sürdüğü biliniyor.

GCM Yatırım Banner

Belçika, İngiltere, Uganda, İtalya, Nijerya, Almanya, Hindistan, Macaristan, Belize, Vietnam, Avusturya, Finlandiya, Lüksemburg, Bulgaristan, Çin ve Samoa gibi birçok ülkede Onecoin sistemine yönelik uyarılarda bulunuyor. Bu ülkelerde sistemin faaliyet gösterdiği ve dolandırıcılık endişeleri yaşandığı söyleniyor.

Hindistan ve Çin’de 100’den fazla kişi suçlanırken, sanıkların birçoğunun tutuklandığı belirtiliyor. Diğer ülkelerde ise sistemin yöneticilerine para cezası kesilirken, suçlamaların devam ettiği biliniyor. Proje için ödeme işlemlerinin birden fazla ülkede finans gözetmenleri tarafından kapatıldığı ve düzenleyicilerin benzer şekilde bir sisteme dönüşmemesi için çalıştıkları belirtiliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.