Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Oktay: 2023’te Bütçe Açığı 650 Milyar Lirayı Aşabilir

Cumhurbaşkanı Yardımcısı, 2023 için bütçe kanun teklifine ilişkin bilgilendirme yaptı. Karadeniz gazının birkaç ay sonra hane kullanımına sunulacağını duyurdu.
Oktay: 2023’te Bütçe Açığı 650 Milyar Lirayı Aşabilir
HABER GİRİŞ

2023 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi Bilgilendirme Toplantısı bugün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlendi. Toplantıda açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, bütçeye dair değerlendirme yaptı.

Bugün açıklanan Eylül ayı bütçe raporunda yılın en büyük açığı verildikten sonra 2023 yılı için bütçe tahmini paylaşıldı.

Bütçe kanun teklifi için hazırlanan bilgi notunda, gelecek yılın bütçe büyüklüğü 4 trilyon 469 milyar lira olarak tahmin edildi.

2023’te bütçe açığı beklentisi ise 659 milyar lira olarak açıklandı. Gelecek yıl faiz gideri ise 565 milyar lira olarak öngörüldü.

En Büyük Pay Eğitime Ayrıldı

Merkezi yönetim bütçesine 225 kamu idaresinin bütçesinin dahil edildiğini belirten Oktay, “7 milyar 500 milyon lira olarak devraldığımız Milli Eğitim bütçesini, 2023 yılında 435 milyar liraya yükselttik. Yükseköğretimi de dahil ettiğimizde eğitim bütçemizi, 2023 yılında 649 milyar 800 milyon liraya yükseltiyoruz. Böylece merkezi yönetim bütçesinden yüzde 14,5 ile en büyük payı eğitime ayırıyoruz” dedi.

GCM Yatırım Banner

Eğitimle birlikte en fazla önem verilen alanın sağlık olduğunu ekleyen Cumhurbaşkanı Yardımcısı, sağlık personelinin sayısına ve maaş artışlarına değinerek şöyle açıklama yaptı:

“Uzman hekimlerimizin emekli aylıklarında 3 bin TL, diğer hekimlerimizin emekli aylıklarında 2 bin 335 lira artış yapılmıştır. Sağlıkta insan gücü sayısı toplam 1 milyon 347 bine çıkmıştır. 2022 ve 2023 yıllarında da hızla artmaya devam edecektir.”

“Karadeniz Gazını 2023’ün İlk Aylarında Vatandaşlarımızın Evlerinde Kullanımına Sunacağız”

Oktay, dünya genelinde yaşanan enerji krizi için Türkiye adına iyimser konuşarak, “Kendi çözüm mekanizmamızı harekete geçirmiş durumdayız” dedi.

Karadeniz’de keşfedilen doğal gaza atıf yaparak, ilk yerli doğal gazın 2023’ün ilk aylarında kullanıma sunulacağını söyledi.

Oktay, “Yerli ve milli imkânlarla Karadeniz’de keşfedilen doğal gazı 2023’ün ilk aylarında vatandaşlarımızın evlerinde kullanımına sunacağız” şeklinde ifadede bulundu.

“Enerji Yardımlarının Bütçeye Yükü 600 Milyar Lira Seviyesinde Olacak”

Enerji fiyatlarının yarattığı baskıyı kırmak için vatandaşa mali destekte bulunulduğunu hatırlatan Oktay, bu sübvansiyonların 2023 yılı bütçesine yükünün 600 milyar lira seviyesinde olacağını söyledi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı’nın açıklaması şöyle:

“Vatandaşlarımızın daha ucuz elektrik ve doğal gaz kullanabilmeleri için doğal gazda yüzde 80 oranında, elektrikte ise 1’inci kademede yüzde 50 oranında sübvansiyon uygulanmaktadır. Enerji sübvansiyonlarının 2023 yılı bütçesine yükü 600 milyar lira seviyesindedir.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.