Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

OHAL Süresince Uygulanacak Sosyal Güvenlik Tedbirleri Yayımlandı

Depremin yaşandığı illerde ilan edilen OHAL kapsamında, istihdam, nakit ücret desteği ve işten çıkarmalara dair bazı düzenlemeler hakkında kararname yayımlandı.
OHAL Süresince Uygulanacak Sosyal Güvenlik Tedbirleri Yayımlandı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında Olağanüstü Hal (OHAL) Kapsamında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Alanına İlişkin Alınan Tedbirlere Dair Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi yayımlandı. Alınan tedbirler kısa çalışma uygulanmasını, istihdamın korunmasını, nakdi ücret desteğinin sağlanmasını ve sosyal güvenlik alanını kapsıyor.

Kararnameye göre OHAL süresince Kahramanmaraş depremlerinin yarattığı kriz gerekçesiyle işverenlerin Türkiye İş Kurumu’na yaptıkları kısa çalışma başvuruları için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca belirlenecek olan il ve ilçelerde bulunan işyerlerinin acil yıkılacak, ağır ve orta hasarlı olduğunun tespit edilmesini beklemeden ilgili kanun çerçevesinde kısa çalışma ödeneği verilecek.

OHAL ilan edilen illerde her türlü iş ve hizmet sözleşmesi bu madde yürürlüğe girdiği tarihten itibaren, OHAL süresince ilgili kanunun hükümlerinde yer alan ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller, belirli süreli iş veya hizmet sözleşmelerinde sürenin sona ermesi, işyerinin herhangi bir sebeple kapanması ve faaliyetinin sona ermesi, ilgili mevzuata göre yapılan her türlü hizmet alımları ile yapım işlerinde, işin sona ermesi halleri dışında işveren tarafından feshedilemeyecek.

Bu kurala uymayan işverene idari para cezası verilecek.

Nakdi Ücret Desteği Sağlanmasına Yönelik Tedbirler

OHAL uygulanan illerde, 6 Şubat 2023 itibarıyla iş sözleşmesi bulunan işçilerden, işveren tarafından deprem nedeniyle yapılan kısa çalışma başvurusuna istinaden yeni bir hak sahipliği oluşmayanlar, söz konusu tarih sonrasında işyerinin kapanması ve kapatılması nedeniyle iş sözleşmesi feshedilen ve aynı kanun kapsamında yeni bir işsizlik ödeneği hak sahipliği oluşmayanlara, herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan yaşlılık aylığı almamak kaydıyla, varsa daha önce başlatılabilecek durumda olan hak sahiplerinden kalan süreler tamamlandıktan sonra işsiz kaldıkları süre boyunca, OHAL süresini geçmemek üzere günlük 133,44 TL nakdi ücret desteği verilecek.

GCM Yatırım Banner

İşsizlik Sigortası Fonu’ndan yapılacak olan bu ödemelerden herhangi bir vergi kesintisi yapılmayacak.

Kararnameye göre Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu kapsamındaki yetki tespitlerinin verilmesi, toplu iş sözleşmelerinin yapılması, uyuşmazlıkların çözümü, grev ve lokavta dair OHAL ilan edilen illerde 6 Şubat 2023 tarihinden OHAL süresinde uzatıldı.

Sosyal Güvenlik Kurumunca, kurum bütçesinden sağlanacak her türlü sağlık hizmeti ve tedbirlere yönelik usul ve esasların belirlenmesinde Sosyal Güvenlik Kurumu yetkili birim olacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.