Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

OHAL Bölgesine Haberleşme ve Su Yapıları Tedbirleri Geldi

Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Cumhurbaşkanlığı kararnamesine göre OHAL ilan edilen illerde elektronik haberleşme ve su yapıları denetim hizmetlerinde bazı tedbirler alındı.
OHAL Bölgesine Haberleşme ve Su Yapıları Tedbirleri Geldi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

6 Şubat Kahramanmaraş depremleri sonrasında ilan edilen olağanüstü hal (OHAL) kapsamında alınan yeni tedbirler Resmi Gazete’de yayımlandı. Cumhurbaşkanlığı kararnamesine göre OHAL kapsamında elektronik haberleşme alanı ile su yapıları denetim hizmetlerine ilişkin bazı tedbirler alındı.

Buna göre elektronik haberleşme alanında, haberleşme hizmetinin sağlıklı ve kesintisiz bir şekilde sürdürülmesi amacıyla OHAL ilan edilen yerlerde depremden etkilendiğini belgeleyen bireyler için tesis edilecek yeni bir abonelikten, ilk özel iletişim vergisi alınmayacak.

Depremin meydana geldiği 6 Şubat 2023 tarihi saat 04:17’den önceki son 24 saat içerisinde OHAL ilan edilen yerlerde kayıtlı adresi olan abonelerin, mevcut aboneliklerinden üç aylık kıst telsiz ruhsatname ve kullanım ücreti alınmayacak.

OHAL süresince depremden etkilendiğini belgeleyen abonelere söz konusu tarihten itibaren sıfır bedelle düzenlenen hizmet faturasında, emsal bedel sıfır olarak kabul edilecek.

İşletmeler ile işletmecilerin ilgili mevzuat çerçevesinde afet ve acil duruma yönelik ihtiyaç duydukları haberleşme hizmetlerini sağlayanlar, telsiz, cihaz ve sistemlerini OHAL  süresinin bitimini müteakip bir ay içerisinde ilgili bilgi ve belgeleri Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na göndermek şartıyla kurarak ücretsiz olarak kullanabilecek.

GCM Yatırım Banner

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından ücretsiz olarak verilecek yer seçim belgesi ve mahalli mülki amirlerince verilecek izin haricinde başka bir belge aranmayacak.

OHAL ilan edilen illerde elektronik haberleşme hizmetlerinin sunumuna yönelik olarak elektronik haberleşme cihaz ve alt yapıları için işletmeciler tarafından yapılan elektrik enerji talepleri, başvuruya konu yerde mevcut bir elektrik şebekesi bulunması halinde, başvuru sahibinin işletmesi olduğunu teşvik eden belge haricinde başka bir belge aranmadan karşılanacak.

Su Yapıları Denetim Hizmetlerine Yönelik Tedbirler

OHAL ilan edilen şehirlerde inşaat halindeki hidroelektrik santral tesislerin deprem nedeniyle inşaatının devam etmemesi halinde, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ilgili bölge müdürlüğüne, bu doğrultuda çalışılamayacak iş programı sunulması durumunda ve programın onaylanması halinde su yapıları denetim masrafı alınmayacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.