Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

KOSGEB ve Ar-Ge’yi İçeren OHAL Tedbirleri Yayımlandı

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında OHAL kapsamında sosyal hizmetler ve KOSGEB olmak üzere birçok alanı içeren yeni tedbirler açıklandı.
KOSGEB ve Ar-Ge’yi İçeren OHAL Tedbirleri Yayımlandı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

6 Şubat’ta meydana gelen depremlerin ardından alınan olağanüstü hal (OHAL) kararı kapsamında belirlenen yeni tedbirler, Resmi Gazete’de yayımlandı. Söz konusu kararname, OHAL kapsamındaki iller için sosyal hizmetler alanına, özel öğretim kurumlarına, araştırma, geliştirme ve tasarım faaliyetleri ile teknoloji geliştirme bölgelerine ve KOSGEB destek alacaklarına ilişkin bazı tedbirleri içeriyor.

Sosyal hizmetler alanına ilişkin alınan tedbirler dahilinde, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı sosyal hizmet kuruluşlarında ve şiddet önleme-izleme merkezlerinde kalan vatandaşlara konaklama, yemek, temizlik ve diğer hizmetler ücretsiz olarak verilecek.

Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş, Malatya ve Gaziantep ile Gaziantep’in İslahiye ve Nurdağı ilçelerinde özel öğretim kurumlarında çalışan personelin sigorta primmlerinin işverene ait kısmı, üç ay boyunca Milli Eğitim Bakanlığı tarafından karşılanacak.

KOSGEB Desteğinden Faydalanan İşletmelere Kolaylık

Araştırma, Geliştirme ve Tasarım Faaliyetlerinin Desteklenmesi Hakkında Kanun’a göre yüzde 95, yüzde 90 ve yüzde 80 olarak belirlenmiş olan indirim oranları, OHAL ilan edilen illerde bulunan Ar-Ge ve tasarım merkezlerinde çalışan personel için yüzde 100 olarak uygulanacak.

KOSGEB tarafından sağlanmış desteklerden yararlanan işletmelerde iş yeri yıkılan, acil yıkılacak, ağır veya orta hasarlı hale gelen işletmelerden 2023 yılında ödemesi gereken destek tutarları ve kanuni faizler talep edilmeyecek.

GCM Yatırım Banner

Hayatını kaybeden veya iş göremez hale gelen işletmelerin geri ödemesi gereken destek tutarları ve kanuni faizlerin tahsilinden ortak payları gözetilerek KOSGEB tarafından belirlenen esaslara göre vazgeçilecek.

Deprem bölgesinde KOSGEB tarafından verilen desteklerden faydalanan işletmelerde dava veya icra takibine konu olan alacaklar 6 Şubat 2023 tarihinden önce kullandırılıp işletmelerden geri tahsiline karar verilen ve hukuki işlem başlatılması talep edilen fakat henüz dava veya icra takibine konu edilmemiş destek tutarları ile verilerinin tahsilinden vazgeçilecek. Alacaklara ilişkin yargılanma icra takip gideri ile vekalet ücretinden de vazgeçileceği ve bunun tüm davaları kapsayacağı belirtildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.