Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Oğuzhan Uğur’a Soruşturma: Korku ve Paniğe Sebep Oldu

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı harekete geçti. Babala TV'nin "Baraj duvarı çatladı" paylaşımı üzerine sorumlu kişilere soruşturma açtı. İşte detaylar;
Oğuzhan Uğur’a Soruşturma: Korku ve Paniğe Sebep Oldu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Coğrafyanın en büyük felaketi olarak nitelendirilen Kahramanmaraş merkezli depremler, Türkiye’nin 10 ilinde büyük yıkımlara sebep oldu. Depremlerin ardından bölgede yardım seferberliği başladı. Yardımlarda ismi baş sıralarda yer alan Oğuzhan Uğur’a, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldığı açıklandı.

Soruşturmanın, Babala TV isimli Twitter hesabının sahibi Oğuzhan Uğur ve diğer sorumlu kişilere halka yanıltıcı bilgiyi alenen yayma suçundan açıldığı kaydedildi.

Babala TV hesabından Uğur’un, Hatay Yarseli Barajı’nın duvarının çatladığı yönünde paylaşım yaptığı iddia edildi. Söz konusu paylaşımın ise deprem bölgesindeki afetzedeler arasında korku ve paniğe sebep olduğu, bu konunun üzerine de İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın harekete geçtiği belirtildi.

Halkı Yanıltıcı Bilgiyi Alenen Yayma

Bahsi geçen paylaşımdan sorumluluğu tespit edilecek kişilerin hakkında, Türk Ceza Kanununun 217/A maddesi kapsamında “halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma” suçundan başsavcılıkça resen soruşturma başlatıldığına işaret edildi.

Bu tür paylaşımların bölgede depremzede vatandaşlar arasında korku ve paniğe sebep olduğu ve arama kurtarma çalışmalarında aksamalara neden olduğu ileri sürüldü. Soruşturma kapsamındaysa konunun aydınlatılması için gerekli talimatların verildiği kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

Bakanlık Yetkilisi Tarafından Teyit Edildi

Oğuzhan Uğur dün resmi Twitter hesabından, paylaşımın bakanlık yetkilisi tarafından teyit edilerek yapıldığını sonrasında ise yalan olduğu anlaşılıp silindiğini bildirmişti. Ayrıca Uğur, konu hakkında yazışmaların olduğunu da belirtmişti.

 

Oğuzhan Uğur Twitter Paylaşım
KAYNAK: AA

Soruşturmaya konu olan paylaşım, “Hatay Antakya Yarseli Barajı duvarı çatlamış. Allah aşkına buraya ekip yollansın. Çok yağmur yağıyor.” şeklinde kaydedildi.

Kirişci: Arama Kurtarma Çalışmalarını Olumsuz Etkiledi

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, bu sabah Türkiye’nin yaşadığı zorlu süreçte vatandaşlara sağ salim ulaşma mücadelesin yanında dezenformasyonlarla da mücadele edildiğini vurgulamıştı.

Barajlarla ilgili çıkan dezenformasyonlara değinen Kirişci, arama kurtarma çalışmalarını olumsuz yönde etkilediğine ise dikkat çekmişti.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.