Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Kirişci Barajlarla İlgili İddiaları Yanıtladı

Tarım ve Orman Bakanı Kirişci, barajlarla ilgili çıkan dezenformasyonların arama kurtarma çalışmalarını olumsuz etkilediğine dikkat çekti. İşte detaylar;
Bakan Kirişci Barajlarla İlgili İddiaları Yanıtladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kahramanmaraş merkezli depremlerin 7. gününde, hasarın acıları sarılmaya devam ediyor. Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, deprem bölgesindeki barajlar hakkında açıklamalarda bulundu. Kirişci, deprem bölgesi ve çevresinde 110 baraj ile 30 gölet olduğunu kaydetti.

Afet gününden bu güne kadar kamuoyu ve sosyal mecralarda barajlara ilişkin çeşitli iddialara yer veriliyor. Bakan Kirişci ise söz konusu tesislerde güvenliği tehdit eden bir durumun söz konusu olmadığına dikkat çekti.

10 ili etkileyen felaketin Mısır’dan Gürcistan’a kadar geniş bir coğrafyada hissedildiğini kaydeden Kirişci, tüm bu sebeplerden diğerlerinden ayrıştığını öne sürdü.

Yapılan son incelemelere göre depremin, 108 bin kilometrekarelik bir coğrafya ve 13 milyonluk nüfusu etkilediğinin gözlemlendiğini bildirdi.

Dezenformasyonlar Arama Kurtarma Çalışmalarını Olumsuz Etkiledi

Bakan Kirişci, Türkiye’nin yaşadığı zorlu süreçte vatandaşlara sağ salim ulaşma mücadelesin yanında dezenformasyonlarla da mücadele edildiğini vurguladı.

GCM Yatırım Banner

Barajlarla ilgili çıkan dezenformasyonların, arama kurtarma çalışmalarını olumsuz yönde etkilediğine dikkat çekti. Deprem bölgesinde özel sektör tarafından işletilen 172 hidroelektrik santraliyle ilgili de herhangi bir sorunun olmadığını ekledi.

Barajların Devlet Su İşleri (DSİ) ekipleri tarafından her gün kontrol edildiğini bildiren Kirişci, bölgedeki baraj ve göletlerin 140’ının 132’sinde acil müdahaleyi gerektirecek bir durum olmadığını söyledi.

8 Baraj Takip Altında

Barajlarda su sızıntısının bulunmadığını, 8 barajın ise takip altına alındığını açıkladı. Malatya Sultansuyu Barajı ve Osmaniye Arıklıkaş Göleti’nin suyunun boşaltıldığını ileterek, Atatürk Barajı ve Yarseli Barajı’yla ilgili iddiaların da asılsız olduğuna dikkat çekti.

3 gün önce Atatürk Barajı’nı, dün de Hatay’da Yarseli Barajı’nı yerinde incelemelerin yapıldığını aktararak, kretlerdeki çatlakların her zaman olduğuna işaret etti. Bu çatlakların barajın tehlike doğuracağı noktasında asla değerlendirilemeyeceğini söyledi.

Asi Nehri, Afrin Kanalı’na Yönlendirildi

Ülke sınırları dışındaki barajları da anlık olarak takip edildiğinin altını çizen Kirişci, Suriye rejiminin kontrolünde olan Al Rastan Barajı’ndaki çalışmalar sebebiyle baraj kapaklarının açıldığını iletti.

Bahsi geçen durumun yerel kaynaklardan öğrenildiği an DSİ ekiplerinin Asi Nehri debisini kontrol etmeye başladığına işaret etti.

Asi Nehri’nin debisi saniyede 15 metreküpten 130 metreküp saniyeye yükseldiği an DSİ ekiplerinin müdahale ettiğini paylaştı. Asi Nehri’nin Türkiye’ye giriş yapmadan Afrin Kanalı’na yönlendirildiğini ve su seviyesinin 103 metreküp saniyeye geriletildiğini ekledi.

Asi Nehri’nin debisinin 91 metreküp saniyeye kadar düştüğünün bilgisini veren Kirişci, DSİ ekiplerince anlık kontrollerin yapıldığını ve herhangi bir riskin söz konusu olmadığını yineledi.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.