Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Oğuz Demir Enflasyon Raporunu Yorumladı: Bitmişiz Biz!

Merkez Bankası Başkanı Erkan’ın bugün yaptığı toplantıda enflasyona yönelik mesajları ekonomist Oğuz Demir tarafında endişeyle karşılandı. Demir, dezenflasyon yoluna girildiğini paylaştı.
Oğuz Demir Enflasyon Raporunu Yorumladı: Bitmişiz Biz!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın yılın üçüncü enflasyon raporunun tanıtım toplantısında yaptığı açıklamalar ekonomist ve akademisyen Oğuz Demir’in eleştirilerine hedef oldu.

Demir, sosyal medya hesabında yaptığı değerlendirmede, tek hane sözü verilmesine rağmen TCMB Başkanı’nın yıl sonu enflasyon tahminini çarpıcı şekilde yükseltmesi ve hayat pahalılığının devam edeceği sinyalini vermesini şöyle eleştirdi:

“2023 yıl sonu yüzde 58, 2024 yıl sonu yüzde 33 TCMB’nin enflasyon tahmini. Son yıllardaki enflasyon tahminindeki becerisini de düşünürseniz daha bir buçuk yıl daha yüksek enflasyonla yaşayacaksınız diyor. Cidden bitmişiz biz!”

Ekonomi kadrolarına küresel finans dünyasında tanınırlığı olan isimler gelse de beklenenin aksine politikalarda radikal değişikliklerin olmayacağı izlenimini, “Benim bu toplantıdan anladığım şu. Bir stratejileri var, gerçekçi olmaya çalışıyorlar. Kısıtlar var ve optimum çözümler peşindeyiz diyorlar. Teknik olarak çok daha farkında bir TCMB var! En büyük mesele ise optimizasyonun en etkili kısıdı olan siyasetin müdahalesini öngörememeleri” diyerek paylaştı.

Oğuz Demir Twitter Açıklama
Kaynak: Twitter

Türkiye ekonomisini bekleyen şeyin fiyat artış hızının zamanla azalması anlamına gelen dezenflasyon olduğunu söyleyen Demir, yaptığı paylaşımda şu açıklamayı yaptı:

GCM Yatırım Banner

“Dezenflasyon süreci… Önümüzdeki yıl ortasına kadar yüzde 70’e kadar çıkacak sonra düşecek! Biz her seferinde tahmin ettikleri ya da tahmin ettiklerinin ötesindeki çıkışları yaşadık da düşüşler pek de tahmin ettikleri gibi olmadı! Öte yandan önümüzdeki bir yıllık enflasyon beklentisi yüzde 70 ama politika faizi yüzde 17,5! Dur bakalım…”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.