Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Öğrencilerin Merakla Beklediği Desteğin Ayrıntıları Açıklandı

Öğrencilerin merakla beklediği teknolojik cihaz ve 1 yıllık ücretsiz internet desteğinin ayrıntıları belli oldu. Detaylar haberde...
Öğrencilerin Merakla Beklediği Desteğin Ayrıntıları Açıklandı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, öğrencilere teknolojik cihaz ve internet desteğini yakın bir zamanda duyurmasının ardından konuya yönelik karar Ekim ayında Resmi Gazete’de yayımlanmıştı. Bugün söz konusu kararın detayları açıklandı.

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın “Yükseköğretim Öğrencilerine Teknolojik Cihaz ve İnternet Desteği Verilmesine İlişkin Usul ve Esasları Hakkında Tebliğ” Resmi Gazete’de yayımladı.

Buna göre hem internet teknolojik cihaz başvurusunda bulunacak öğrencilerin 26 yaşından gün almamış olması gerekiyor. Başvurular Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın bilişim sistemi üzerinden yapılacak.

Teknolojik Cihaz Desteği Ne Kadar Olacak?

Yayımlanan kararda, satın alınan teknolojik cihazın ikinci el olmaması, cihazın faturasını olması ve faturanın desteği alacak öğrencinin Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarasını da içerecek şekilde adına düzenlenmiş olması, cihaz için bildirilen IBAN numarasının satın alan öğrenciye ait olması, bilgisayar cihazı ile mobil telefon cihazının vergiler dahil nihai satış bedelinin 9.500,00 Türk lirasından az olması gibi şartlar yer alıyor.

Ayrıca başvuru yapılarken mobil telefon cihaz desteği için IMEI numarasının, IBAN numarasının, kendi adına kayıtlı telefon numarasının girilmesi gerekiyor.

GCM Yatırım Banner

Bakanlık mobil telefon cihazının satış bedelinde yüzde 44,44’lük, bilgisayar cihazı için yüzde 16,66’lık destek verecek.

Satın alınan cihazlar için teknolojik cihaz destek tutarı toplamı 5.500,00 TL’yi geçmeyecek.

Teknolojik cihaz desteğine yönelik işlemler, fatura kesim tarihini takip eden ayın yirmisi itibarıyla iptal veya iade işlemi bulunmayan cihazlara yönelik gerçekleşecek.

İnternet Desteği için Başvurular Nasıl Yapılacak?

İnternet desteğinden faydalanmak isteyen öğrencilerin daha önce bu destekten yararlanmamış olması, telefon hattının öğrenciye ait olması gerekiyor.

Öğrenciler internet desteğinden öğrenim süresi boyunca bir defaya mahsus olmak üzere on iki ay boyunca kesintisiz faydalanacak. Kullanılmayan internet desteği bir sonraki aya devretmeyecek.

İnternet desteğinden faydalanmaya ilişkin ilk başvurular, bu Tebliğin yayımı tarihinden itibaren iki ay içinde yapılacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın