Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

OECD’den FED’e Enflasyon ve Para Politikası Uyarısı

OECD, 25 Haziran’da paylaştığı raporda ABD’nin para politikasını enflasyona göre belirlemesi gerektiğini belirtti ve uyarılarda bulundu. İşte detaylar;
OECD’den FED’e Enflasyon ve Para Politikası Uyarısı
HABER GİRİŞ

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), Amerika Birleşik Devletleri’nde uygulanan ekonomi politikalarına ve enflasyon tehlikesine dikkat çeken “OECD Ekonomik Araştırmalar:ABD” başlıklı raporunu paylaştı.

OECD, güçlü maaş artışları ve iş gücü piyasasının dirençli kalmasıyla birlikte ABD’de ekonomik büyümenin devam ettiğini belirtti. Ülkede enflasyon baskılarının hafiflediği, fakat hizmet enflasyonunun salgın öncesi seviyenin de üzerinde yüksek seyrettiği aktarıldı.

Para Politikası Uyarısı

Raporda ABD’de para politikasının hızlı şekilde gevşetilmesinin enflasyonun yüzde 2 üzerinde kalma riskini doğurabileceğini, politikanın aşırı kısıtlayıcı şekilde uygulanmasının da ekonomik aktiviteyi yavaşlatabileceği vurgulandı.

OECD, enflasyonun yüzde 2 hedefini tutturmak için kalıcı şekilde gerilediğine yönelik daha net kanıtlar elde ettiğinde para politikasını gevşetmesinin uygun olacağını ifade etti.

ABD’deki kamu borcunun gayri safi yurt içi hasılanın (GSTH) oranının birçok OECD ülkesine oranla yüksek olduğu, gelecek dönemlerde de artabileceği belirtildi.

GCM Yatırım Banner

ABD için Büyüme Beklentisi

Raporda ABD ekonomisinin politika faizindeki artışa rağmen dirençli kaldığına dikkat çekildi ve ülkenin 2024’te yüzde 2,6 büyümesinin beklendiği belirtildi. Çekirdek enflasyonun yüksek seyretmeyi devam etmesi durumunda büyüme görünümünün tam tersine dönebileceği paylaşıldı.

OECD, ABD’nin 2025’te yüzde 1,8 büyüyeceğini öngörüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın