Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

O Ürünler Ucuzlamasına Rağmen Markette Zamlı Satıldı!

Dar gelirli vatandaşların enflasyonunu derinden etkileyen gıda fiyatlarına ilişkin değerlendirme geldi. TZOB Başkanı, market ile üretici fiyatlarını karşılaştırdı.
O Ürünler Ucuzlamasına Rağmen Markette Zamlı Satıldı!
HABER GİRİŞ

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı enflasyon oranının iki katını açıklayan Enflasyon Araştırma Grubu’nun (ENAG), bugün kamuoyuyla paylaştığı notta, maaşlara verilecek enflasyon farkının düşük olması için gıda fiyatlarının Aralık ayında baskılandığını kaydetmesinin ardından Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Başkanı’ndan aylık market fiyatları karşılaştırması geldi.

TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, üretici ile market arasındaki fiyat farklılıklarını değerlendirdiği açıklamasında, Aralık 2023 döneminde 41 ürünün tamamında geçen yılın aynı dönemine göre fiyat artışı olduğunu söyledi.

Aralık ayında market fiyatı en fazla artan ürünün yüzde 156,3 ile kabak olduğunu açıkladı. Ardından ikinci sırada yüzde 152,5 ile yeşil soğanın ve yüzde 146,4 ile maydanozun geldiğini ifade etti.

Üretici tarafında da yıl boyunca en fazla fiyat artışının kabakta olduğunu belirterek, 2023’te kabağa yüzde 365,9 zam geldiğini söyledi.

Ardından ikinci sırada yüzde 263,1 ile zeytinyağı ve yüzde 200 ile elmanın geldiğini söyledi.
Kimi ürünlerde ise düşüş olduğunu ancak buna rağmen zamlı fiyattan satışların yapıldığını açıklayarak şöyle ekledi:

GCM Yatırım Banner

“Üreticide mandalinanın yüzde 63, limonun yüzde 57,1, kuru soğanın yüzde 31,9, portakalın yüzde 2,3 oranında fiyatları düştü. Bu düşüşlere rağmen markette portakalın yüzde 29,5, mandalinanın yüzde 20,8, kuru soğanın yüzde 15,8, limonun yüzde 0,5 oranında fiyatı arttı.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.