Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

O Ülkede Zam Yapmak Yasaklandı!

Enflasyon baskısını kırmak isteyen Lukashenko, radikal bir çıkış yaparak fiyat artışlarına dur dedi. Zam yasağının bugünden itibaren uygulanacağını duyurdu.
O Ülkede Zam Yapmak Yasaklandı!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Dünya çapınca enflasyonla mücadele çabaları sürerken Belarus’tan farklı bir çözüm geldi. Enflasyon oranı Ağustos’ta yüzde 18,1’den yüzde 17,9’a gerileyen ve yıl sonunda yüzde 19’a ulaşması beklenen ülkede fiyat artışlarına yasak getirildi.

Belarus Cumhurbaşkanı Alexander Lukashenko, enflasyonla mücadele etmek için ülkede tüketici fiyatlarının artırılmasını yasakladı.

Minsk’te ekonomik konuları görüşmek üzere bir hükümet toplantısı düzenleyen Lukashenko, fahiş fiyatların önüne geçmek için zam yasağı kararının bugünden itibaren uygulamaya konulacağını duyurdu.

Tüketici fiyatlarını belirlemede ve kontrol altına almada yetersiz kalındığına yönelik eleştirilerde bulundu. Son raddede devlet müdahalesinin gerekli olduğunu savundu.

Ayrım yapılmaksızın tüm pazarda adil fiyatlandırmaya gidileceğini paylaşan Lukashenko’nun konuşması şöyle:

GCM Yatırım Banner

“6 Ekim’den itibaren fiyatlara zam yapılması yasaktır. Yasak! Bugünden itibaren. Yarından değil, bugünden. Gün içinde fiyatları şişirmesinler diye. Dolayısıyla bugünden itibaren, fiyat artışları yasaktır.”

Belarus lideri, gerekli takibin Başsavcı ve Devlet Denetleme Kurulu Başkanı tarafından yapılacağını açıkladı. Alınan kararın ihlal edilmesi durumunda sert yaptırımların devreye gireceğini belirterek, “Derhal gözaltı ve cezai takibat” dedi.

Bazı Emtialar İstisna Olacak

Bazı emtia pozisyonları için istisnalar olabileceğini belirten Lukashenko, spesifik kararlar almak için yetkili isimlerin görevlendirileceğini ekledi.

Belarus Cumhurbaşkanı, “Bu tür kararlar, Anti-tekelci Düzenleme ve Ticaret Bakanı, valiler ve Minsk Belediye başkanı tarafından alınabilir. Onların izni olmadan hiçbir fiyat bugünkü seviyesinin üzerine çıkamaz” şeklinde açıklama yaptı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın