Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

O Hisselerin Tedbiri Kalkarken Diğerlerine Kısıt Geliyor

Borsada yatırımcıları panik ortamından çıkarmaya çalışmak için tedbir uygulamaları getiriliyor. Bu haftanın tedbir listesinde adı geçen hisseler haberde…
O Hisselerin Tedbiri Kalkarken Diğerlerine Kısıt Geliyor
HABER GİRİŞ

Halka arz furyasıyla yatırımcı rekoru kıran Borsa İstanbul’da savaş gündemi rüzgarın tersten esmesine neden oldu. Savaş korkusuyla borsadan kaçan yatırımcılar BIST 100 endeksini satış baskısıyla baş başa bıraktı. Geçen ay 8562 puana kadar yükseldikten sonra Hamas’ın başlattığı Aksa Tufanı saldırısıyla düşüşe geçen endeks, geçen haftayı yüzde 0,5’lik sınırlı bir artışla 7705 puandan kapattıktan sonra yeni haftaya yüzde 1,13 yükselişle 7792,84 puandan başlangıç yaptı.

Dalgalı seyreden borsada işlem kısıdı gören hisseler ise artmaya başladı. Bu haftanın tedbir gören ve kısıtlama kararları son bulan hisseler şöyle sıralandı:

Yeni haftaya tedbirle başlayan isimler; Petrokent Turizm A.Ş. (PKENT), Ditaş Doğan Yedek Parça İmalat ve Teknik A.Ş. (DITAS) ve Martı Gayrımenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. (MRGYO) oldu.

PKENT payları bugünün seans başından itibaren 5 Aralık Salı gününün seans sonu işlemlerine kadar açığa satış ve kredili işlemlerinde tedbir görecek. DITAS ve MRGYO payları da aynı tarihlerde brüt takas uygulamasına tâbi olacak.

Aynı zamanda iki hissenin de mevcutta uygulanmakta olan açığa satış ve kredili işlem yasakları 1 aylık süre zarfında devam edecek.

GCM Yatırım Banner

Bu Hafta O Hisselerden Tedbirler Kalkacak

10 hissede ise bu hafta tedbir kararlarının sonuna gelinecek. Konfrut Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş. (KNFRT) payları 8 Kasım Çarşamba gününden sonra açığa satış ve kredili işlem tedbiri ile brüt takas tedbirlerinden muaf olacak.

Aynı gün Cosmos Yatırım Holding A.Ş. (COSMO) paylarının açığa satış ve kredili işlem tedbiri için son gün olacak.

Gersan Elektrik Ticaret ve Sanayi A.Ş. (GEREL) için uygulanan açığa satış ve kredili işlem tedbiri ile brüt takas tedbiri 9 Kasım Perşembe günü sona erecek.

10 Kasım Cuma günü ise Escort Teknoloji Yatırım A.Ş. (ESCOM), İhlas Gayrımenkul Proje Geliştirme ve Ticaret A.Ş. (IHLGM) ve Batıçim Bati Anadolu Çimento Sanayi A.Ş. (BTCIM) paylarına uygulanan açığa satış ve kredili işlem tedbiri son bulacak.

Aynı gün Dmr Unlu Mamuller Üretim Gıda (DMRGD) ve Smartiks Yazılım A.Ş. (SMART) paylarına getirilen açığa satış ve kredili işlem tedbiri ile birlikte brüt takas tedbiri kalkacak.

Cuma günü Eminiş Ambalaj Sanayi ve Ticaret A.Ş. (EMNIS) için kısıt getirilen açığa satış ve kredili işlem, brüt takas ve emir paketi uygulamalarının son günü olacak.

Tetamat Gıda Yatırımları A.Ş. (TETMT) için uygulanan açığa satış ve kredili işlem, brüt takas, tek fiyat ve emir paketi tedbirleri de sonlanacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.