Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsa İstanbul’un Tedbir Listesi Kabardı

Savaş gündemiyle boğuşan Borsa İstanbul’da volatil hareketler yaşayan hisselere ilişkin tedbir kararları alınmaya devam ediyor. İşlem kısıdı gören hisseler haberde;
Borsa İstanbul’un Tedbir Listesi Kabardı
HABER GİRİŞ

Ekim ayının ilk haftasında 8562 puanı gördükten sonra Hamas’ın 7 Ekim günü başlattığı Aksa Tufanı saldırısıyla çarpıcı düşüşler yaşayan BIST 100 endeksi geçen haftayı yüzde 0,5’lik sınırlı bir artışla 7705 puandan kapattı. Geçen hafta ise işlem kısıdı gören isimlerin listesi büyüdü.

30 Ekim-3 Kasım 2023 tarihleri arasında Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden paylaşılan açıklamalarda tedbir gören hisselerin sayısı 30 oldu.

Borsa İstanbul’un Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) ile belirlediği tedbirlere göre şirket payları için açığa satış ve kredili işlem yasağından, brüt takasa, tek fiyat tedbiri ve emir paketine kadar pek çok tedbir kararı alındı.

Hafta içerisinde adı tedbir kararıyla anılan hisseler arasında; Mia Teknoloji A.Ş. (MIATK), Adel Kalemcilik Ticaret ve Sanayi A.Ş. (ADEL), Elite Naturel Organik Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş. (ELITE) gibi yatırımcıların yakın takibinde olan hisseler sıralandı.

MIATK paylarında seans başından itibaren 3 Kasım Cuma günkü işlemlerden 1 Aralık tarihli seans sonu işlemlerine kadar açığa satışa ve kredili işlemlere kısıt getirildi.

GCM Yatırım Banner

ADEL paylarının 1 Kasım tarihli işlemlerden 30 Kasım tarihli işlemlere kadar tek fiyat işlem yöntemiyle işlem göreceği bildirildi.

ELITE ile birlikte Ege Profil Ticaret ve Sanayi A.Ş. (EGPRO), Prizma Pres Matbaacılık Yayıncılık Sanayi ve Ticaret A.Ş. (PRZMA) ve Sanifoam Sünger Sanayi ve Ticaret A.Ş. (SANFM) paylarının 2 Kasım tarihli işlemlerden 1 Aralık tarihli işlemlere kadar açığa satışa ve kredili işlemlere kapalı olduğu duyuruldu.

Aynı tarihlerde Yaprak Süt ve Besi Çiftlikleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. (YAPRK) paylarının brüt takasa tâbi olacağı öğrenildi.

Ekim Sonundan İtibaren Tedbir Sürecek

31 Ekim tarihli işlemlerden başlamak üzere emir paketi tedbiri gören Sumaş Suni Tahta ve Mobilya Sanayi A.Ş. (SUMAS) paylarının kısıdı 29 Kasım tarihli işlemlere kadar  sürdürecek.

31 Ekim tarihli işlemlerden 29 Kasım tarihli işlemlere kadar açığa satışa ve kredili işlemlere yasak konulan hisseler; Carrefoursa Carrefour Sabancı Ticaret Merkezi A.Ş. (CRFSA), Körfez Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. (KRGYO), Ditaş Doğan Yedek Parça İmalat ve Teknik A.Ş. (DITAS) ve Yaprak Süt ve Besi Çiftlikleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. (YAPRK) olacak.

Söz konusu tarih aralığında Federal-Mogul İzmit Piston ve Pim Üretim Tesisleri A.Ş. (FMIZP) payında brüt takas uygulanacak.

Kasım Ayı Boyunca Tedbir Uygulanacak

Euro Kapital Yatırım Ortaklığı A.Ş. (EUKYO) payları Kasım ayı boyunca tek fiyat işlem yöntemi ile işlem görecek.

Birikim Varlık Yönetim A.Ş (BRKVY) ve Uzertaş Boya Sanayi Ticaret ve Yatırım A.Ş. (UZERB) payları Kasım ayı boyunca emir paketi tedbiri ile işlem gerçekleştirecek.

Kasım ayı boyunca tedbire tâbi olan Türker Proje Gayrimenkul ve Yatırım Geliştirme A.Ş. (TURGG) paylarında brüt takas uygulanacak.

CEO Event Medya A.Ş. (CEOEM), 1 Kasım tarihinden itibaren 1 ay süreyle mevcut açığa satış yasağına ilaveten brüt takas ve kredili işlem yasağı tedbirleri görecek.

Vanet Gıda Sanayi İç ve Dış Ticaret A.Ş. (VANGD) paylarında internet emir yasağı ile 1 Kasım’dan 30 Kasım’a kadar emir iletim kanalları kısıtlanacak.

Akmerkez Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. (AKMGY) payları Kasım ayı boyunca açığa satışa ve kredili işlemlere kapatılacak.

1 Aralık Son Gün Olacak

Link Bilgisayar Sistemleri Yazılımı ve Donanımı Sanayi ve Ticaret A.Ş. (LINK) payları 2 Kasım’dan 1 Aralık’a kadar işlemlerini emir paketi tedbiri ile görecek.

Yeşil Yapı Endüstrisi A.Ş. (YYAPI) ve Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. (DOBUR) payları 3 Kasım tarihli işlemlerden 1 Aralık tarihli işlemlere kadar açığa satışa ve kredili işlemlere kapalı olacak.

Ingram Micro Bilişim Sistemleri A.Ş. (INGRM) paylarına 3 Kasım’dan 1 Aralık tarihli işlemlerde seans sonuna kadar brüt takas uygulanacak.

Aynı tarihlerde Ufuk Yatırım Yönetim ve Gayrimenkul A.Ş. (UFUK) payları emir paketi tedbiri görecek. Marshall Boya ve Vernik Sanayii A.Ş. (MRSHL) paylarına ise tek fiyat işlem yöntemi ile işlem gerçekleştirecek.

6 Kasım’dan 5 Aralık’a Kadar Kısıtlı İşlemler Sürecek

Petrokent Turizm A.Ş. (PKENT) payları 6 Kasım tarihli işlemlerden 5 Aralık tarihli işlemlerin seans sonuna kadar açığa satışa ve kredili işlemlere kapalı olacak.

Aynı tarihlerde Martı Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. (MRGYO) ve Ditaş Doğan Yedek Parça İmalat ve Teknik A.Ş. (DITAS) paylarında brüt takas uygulanacak. İşbir Holding A.Ş. (ISBIR) payları ise emir paketi tedbiriyle işlem görecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.