Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Nvidia Piyasa Değerini Katlamayı Sürdürüyor: Apple’ı Solladı!

Çip üreticisi Nvidia, yapay zekaya artan ilgi ile beraber piyasa değerini 3 trilyon dolar seviyesinin üzerine taşıdı. Bu yükseliş ile Nvidia'ı Apple'ı bıraktı.
Nvidia Piyasa Değerini Katlamayı Sürdürüyor: Apple’ı Solladı!
HABER GİRİŞ

Yatırımcıların yapay zeka patlamasının arkasındaki çip üreticisine ilgisi artmaya devam ederken, Nvidia’nın piyasa değeri yükselerek Apple’ı geride bıraktı. Nvidia, şu anda Microsoft’tan sonra dünyanın en değerli ikinci halka açık şirketi konumunda bulunuyor.

Nvidia hisselerinin yüzde 5’ten fazla artmasının ardından şirketin piyasa değeri 3 trilyon dolara ulaştı. Gün sonunda Nvidia’nın piyasa değeri 3,019 trilyon dolar olurken, Apple’ın piyasa değeri 2,99 trilyon dolarda kaldı. Microsoft ise 3,15 trilyon dolarlık piyasa değeriyle halka açık en değerli şirket olmaya devam ediyor.

NVDA günlük grafik
Kaynak: TradingView

Nvidia hisseleri, şirketin Mayıs ayında açıkladığı birinci çeyrek kazançlarından bu yana yüzde 24’ten fazla değer kazandı. Şirket, büyük bulut sağlayıcılarından milyarlarca dolar harcama çeken veri merkezlerine yönelik yapay zeka çiplerinde yaklaşık yüzde 80 pazar payına sahip. Bu, Nvidia’nın yapay zeka çiplerine olan talebin artmasıyla birlikte büyümesini sürdürmesine katkı sağladı.

Apple hisseleri ise bu yıl sadece yüzde 5 civarında artış gösterdi. iPhone üreticisinin satış büyümesinin son aylarda duraksaması, bu düşük performansın nedenlerinden biri. Apple, son üç aylık kazanç raporunda toplam satışların bir önceki yıla göre yüzde 4, iPhone satışlarının ise yüzde 10 düştüğünü açıkladı.

Apple, 1 trilyon ve 2 trilyon dolarlık piyasa değerine ulaşan ilk şirket olarak tarihe geçti. Uzun süre ABD’nin en değerli şirketi olma unvanını elinde tutarken, bu yılın başlarında Microsoft bu unvanı ele geçirdi. Microsoft, yatırımcıların yapay zeka altyapısına olan talebinden de faydalandı.

GCM Yatırım Banner

Nvidia hisseleri, yapay zeka işinin gelişmesiyle birlikte son beş yılda yüzde 3.290’dan fazla artış gösterdi. Şirket, Mayıs ayında 1’e 10 hisse bölünmesini duyurmuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.