Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Noyan Yazdı! İşte Asgari Ücret Zammında Ağır Basan Senaryo

Asgari ücret görüşmelerinin başlamasına sayılı günler kaldı. Tahminler bir bir geliyor. Hürriyet gazetesi yazarı Noyan Doğan zamda ağır basan senaryoyu açıkladı.
Noyan Yazdı! İşte Asgari Ücret Zammında Ağır Basan Senaryo
HABER GİRİŞ

Milyonlar asgari ücret görüşmeleri için gün sayarken, tahminler, açıklamalar, yetkili isimlerle yapılan görüşmeler paylaşılmaya devam ediyor. Bugünkü köşe yazasından asgari ücreti ele alan Hürriyet gazetesi yazarı Noyan Doğan tahminini paylaştı.

Türkiye gazetesi yazarı Cem Küçük, dün Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile asgari ücrete yönelik görüştüğünü, yüzde 40’lık bir zam olabileceğini duyurmuştu.

Hürriyet gazetesi yazarı Noyan Doğan’ın zam tahmini yüzde 40’ın üzerinde oldu.

2022 yılında ilk defa asgari ücrete iki kere zam yapıldığını belirten Noyan, bu yıl yine iki kere zam yapıldığını hatırlattı.

Bu yıl toplamda yüzde 88.70 oranında zam yapılmış olsa da geçen yıl sonundaki asgari ücret ile karşılaştırıldığında artış oranının yüzde 107’yi geçtiğini söyledi.

Şimdi Kayıt Olun

“Ağır Basan Senaryo Yüzde 55’lik Zam”

Yazar Noyan, son yapılan açıklamalara bakıldığında 2024’te asgari ücrette bir kere artışa gidileceğini aktardı.

Bu gelişmeler ışığında tahminini belirten Noyan, enflasyon tahminleri, asgari ücrete yapılan zamlar ve 2024’te bir kez zam yapılacağı dikkate alındığında yüzde 50 ila 60 arasında bir zam beklendiğini söyledi.

Yüzde 55’lik zammın ağır basan senaryo olduğunu belirtti. Bu hesaplamalar dahilinde asgari ücrete yüzde 55’lik bir zam yapıldığı zaman net 17 bin 104 lira olacağını bildirdi. Bunu işverene maliyetinin yaklaşık 24.428 lira olacağını kaydetti.

Noyan, bu yıl işverene 650 lira asgari ücret desteği verilebileceğini söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın