Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Novak: Rusya Dost Ülkelere Petrol İhracatını Artırıyor

Rusya Başbakan Yardımcısı Alexander Novak, Rusya'nın Hindistan ve Çin gibi dost ülkelere gerçekleştirdiği petrol ihracatının büyüme gösterdiğini belirtti. Detaylar...
Novak: Rusya Dost Ülkelere Petrol İhracatını Artırıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya Başbakan Yardımcısı Alexander Novak, ülkenin 2022 yılı içinde başta Hindistan ve Çin olmak üzere dost ülkelere gerçekleştirmiş olduğu petrol ve petrol ürünleri ihracatını önemli ölçüde artırdığını ifade etti.

Novak, Rusya’nın Hindistan’a petrol ihracatının 2022’de 19 kat artarak 41 milyon tona, Çin’e petrol ihracatının ise yüzde 28 artarak 89 milyon tona ulaştığı bilgisini verdi.

Rusya’nın 2022 Petrol İhracatında Önemli Büyüme

Energy Policy dergisi için yazdığı bir makalede sektöre dair bilgiler veren Novak, dost ülkelere petrol ihracatının her geçen gün büyüme kaydettiğini dile getirdi.

Başbakan Yardımcısı, “Dost ülkelere petrol ihracatı 2022 yılında yüzde 76, petrol ürünü ihracatı yüzde 20 oranında artış gösterdi. Geçen yıl toplamda yaklaşık 40 milyon ton petrol ve petrol ürünü batı pazarlarından doğu pazarlarına yönlendirildi” ifadelerini kullandı.

Rusya’nın Hindistan’a gerçekleştirmiş olduğu petrol ihracatının 19 kat artışla 41 milyon tona, Çin’e yüzde 28 artışla 89 milyon tona, Hindistan’a petrol ürünü ihracatının ise ikiye katlanarak 6.2 milyon tona çıktığını söyledi.

GCM Yatırım Banner

“Artış Trendi 2023’te de Sürecek”

Novak, konuyla ilgili açıklamasının devamında “Rusya, Çin’in önde gelen petrol tedarikçileri arasında ikinci ve Hindistan’a yapılan petrol sevkiyatlarında birinci sırada yer alıyor” ifadesini kullandı.

Asya-Pasifik bölgesine yapılan sevkiyatlardaki artış trendinin 2023 yılında da devam edeceğine vurgu yaptı.

Novak ayrıca Rusya’nın yenilenebilir enerji projeleri de dahil olmak üzere Vietnam ve Bangladeş’teki yeni elektrik enerjisi tesislerinin modernizasyonu, genişletilmesi ve inşasıyla ilgilendiğini söyledi .

Rusya’nın Hindistan’daki termik santrallerin modernizasyonu ve inşası projelerinde Hintli üreticilerle endüstriyel iş birliği üzerinde çalıştığını da sözlerine ekledi.

Rusya, 2022 yılı içinde petrol üretimini yüzde 2 artırarak 535.2 milyon tona çıkardı.

Ülkedeki ihracat ise yüzde 7.6 artarak 242 milyon tona ulaştı.

2026 Hedefleri Belirlendi

Rusya, 2026 yılına kadar Rus petrolünün ihracat altyapısının ve ana petrol boru hatlarının kapasitesini 32 milyon ton artırmayı ve ayrıca 600 kilometre boru hattı inşa etmeyi planlıyor.

Novak, 2026 yılına kadar Rus petrolünü ihraç etmek için altyapı geliştirme planının geçen yıl Aralık ayında onaylandığını hatırlattı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.