Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Patrushev: Rusya İhracatında Dost Ulusların Payı Yüzde 87’ye Çıktı

Rusya Tarım Bakanı Dmitry Patrushev, dost ülkelerin Rus tarım ürünleri ihracatındaki payının bu yıl yüzde 87'ye ulaştığını söyledi. Detaylar haberde;
Patrushev: Rusya İhracatında Dost Ulusların Payı Yüzde 87’ye Çıktı
Son Güncelleme: 
Yorum

Rusya Tarım Bakanı Dmitry Patrushev, Tarım Bakanlığı yönetim kurulunun yıllık toplantısında yaptığı açıklamada, dost ülkelerin Rus tarım ürünleri ihracatındaki payının bu yıl itibarıyla yüzde 87’ye ulaştığını belirtti.

Bakan, tarımsal ihracatta dost ülkelere gerçekleştirilen tedariklerde önemli artışlar görüldüğünü söyledi.

Türkiye’den de Bahsetti

Sektörün, güvenilir ve sorumlu yabancı ortaklarla iş birliğine doğru sistematik olarak yeniden yönlendiğini vurgulayan Patrushev şu ifadeleri kullandı:

“Tarımsal ihracatın yapısında dost ülkelere yapılan tedarikler arttı ve şu anda yüzde 87’yi oluşturuyor. Çin, Türkiye, Mısır, Bangladeş, Cezayir ve Pakistan’a akışlar önemli ölçüde arttı.”

Başbakan Yardımcısı Victoria Abramchenko, 2022’de dost ülkelerin Rus tarım ürünleri ihracatındaki payının yüzde 82 olduğunu ve dörtte bir artarak 34 milyar doların üzerine çıktığını söylemişti.

Tarım Ürünleri İhracatı Projesinin Finansman Hacmi Arttı

Patrushev, 2023 yılında ‘Tarım Ürünleri İhracatı’ federal projesinin finansman hacminin yaklaşık 51 milyar ruble olduğunu da belirtti.

Bununla ilgili “Başbakanın kararına göre bunun ötesinde 7 milyar ruble daha tahsis edildi” ifadesini kullandı.

2022’de Rusya, 2021’e göre yüzde 12 daha fazla ve 41.5 milyar ruble değerinde tarım ürünü ihraç etti.

Ayrıca, Rusya geçen yıl uluslararası pazarlara iki milyon tondan fazla balık ve 0.73 milyon tondan fazla canlı hayvan tedarik etti.

Öte yandan, Rusya Tarım Bakanlığı’nın bildirdiğine göre yeni taban fiyat üzerinden hesaplanan ülkenin en son buğday ihracat vergisi, önceki haftaki ton başına 4.525,4 rubleden 7 Haziran itibarıyla ton başına 2.856.3 rubleye düşecek.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu