Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Norveç’ten Yaptırım Kararı: Limanlar Rus Gemilerine Kapatılıyor

Norveç 7 Mayıs’tan itibaren limanlarını Rus gemilerine kapatacağını duyurdu. Yasaktan balıkçı tekneleri muaf tutulacak.
Norveç’ten Yaptırım Kararı: Limanlar Rus Gemilerine Kapatılıyor
HABER GİRİŞ

Norveç, Rusya için aldığı yeni yaptırım kararını açıkladı. Norveç Dışişleri Bakanı Anniken Huitfeldt, ülkedeki limanların Rus gemilerine kapatılacağını duyurdu. Böylelikle Rusya’dan deniz yoluyla yük taşımacılığına yasak getirilmiş oldu.

Söz konusu yasak ile bir dizi kimyasalın taşınmasının önüne geçilmesi hedefleniyor. Limanların Rus gemilerine 7 Mayıs’tan itibaren kapatılacağı belirtilirken, balıkçıların yasağa dahil edilmeyeceği bildirildi.

Bakan bununla ilgili olarak “Açık, basit ve kullanımı kolay hale getirdiğimiz bir yaptırım paketi sunuyoruz. Bu, tüm Rus balıkçı gemilerinin yasaktan muaf tutulacağı ve Norveç limanına gidebileceği anlamına geliyor.” şeklinde konuştu.

Dışişleri Bakanı bu adım karşısında Rusya’dan bir tepki gelmeyeceğini düşünüyor. Konuya ilişkin açıklamasında, “Bu, uluslararası hukuku ihlal eden Ukrayna’nın işgaline AB’den toplu bir tepkidir. Bu ağırlıklı olarak Norveç politikasıdır.” dedi.

Alınan kararın Avrupa Birliği’nin yaptırımlarına paralel olduğunu söyleyen Huitfeldt, ayrıca bazı Rus kişiler için de yaptırım listesi bulunduğunu ifade etti.

GCM Yatırım Banner

İlgili birimlerden elde edilen verilere göre 2021 yılında Norveç limanlarına Rus balıkçı gemileri 978 çağrı yaptı. Bunun toplam sayının yüzde 60’ının balıkçı teknelerinden oluştuğu anlamına geldiği belirtildi.

Liberal Parti’den Ola Elvestuen ise çok fazla zaman kaybedildiğini ancak Norveç’in sonunda AB’yi takip etmesinin ve Rus gemilerine yasak getirmesinin yerinde bir karar olduğunu söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.