Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Norveç Varlık Fonu’na Trilyonluk Resesyon ve Enflasyon Darbesi!

Küresel durgunluk endişeleri ve tırmanan enflasyon, dünyanın en büyük varlık fonunu da sarstı. Norveç fonu, ilk yarı sonuçlarıyla endişeleri artırdı.
Norveç Varlık Fonu’na Trilyonluk Resesyon ve Enflasyon Darbesi!
HABER GİRİŞ

Küresel hisse ve tahviller, bu yıl savaşın artırdığı belirsizliklerle çalkalanırken dünyanın en büyük fonu da dev kayıp açıkladı. Norveç Varlık Fonu, bugün yayımladığı bilançosunda 2022’nin ilk yarısındaki zararının, yüzde eksi 14,4 negatif getiriye eşdeğer 1,68 trilyon Norveç kronu (174 milyar dolar) olduğunu duyurdu.

Dünyanın en büyük ekonomisinin halihazırda resesyona girmesiyle birlikte artan küresel resesyon korkuları ve yaygın enflasyon dalgası, fonu zarara uğrattı.

1996 yılında kurulan ve Norveç’in petrol-gaz sektöründen elde edilen gelire yatırım yapan fon, dünya çapında 9,300’den fazla şirkette hisseye ve borsada işlem gören tüm hisse senetlerinin yüzde 1,3’üne sahip.

Fonu işleten Norges Bank Investment Management CEO’su Nicolai Tangen, piyasanın artan faiz oranları, yüksek enflasyon ve Avrupa’da savaş ile karakterize edildiğini söyledi. Teknoloji hisselerinin eksi yüzde 28’lik bir getiri ile özellikle kötü performans gösterdiğini belirten Tangen, enerji sektörününse ilk yarıda yüzde 13 getiri sağladığını aktardı.

Petrol, gaz ve rafine ürünler için keskin fiyat artışları gördüklerini ekledi. Norveç Varlık Fonu’nun ilk yarı raporunda kronun, çeyreklik dönem boyunca ana para birimlerinin birçoğuna karşı değer kaybettiği bilgisi paylaşıldı.

GCM Yatırım Banner

Söz konusu döviz hareketlerinin, fonun 642 milyar kron değerindeki artışına katkıda bulunduğu belirtildi. Yılın ilk yarısında fona giriş 356 milyar kron seviyesine ulaştı.

Aynı zamanda ilk yarıda fonun yüzde 68,5’inin hisse senetlerine, yüzde 28,3’ünün sabit gelire, yüzde 3’ünün borsada olmayan gayrimenkullere ve yüzde 0,1’inin yine borsa dışı yenilenebilir enerji altyapısına yatırıldığı aktarıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.