Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Norveç Ekonomisinde 20 Yıl Sonra Bir İlk!

Norveç Merkez Bankası, Perşembe günü faiz kararını açıklarken 20 yıl sonra ilk kez 50 baz puanlık faiz artışı yapıldı. Detaylar haberde;
Norveç Ekonomisinde 20 Yıl Sonra Bir İlk!
HABER GİRİŞ

Norveç Merkez Bankası (Norges Bank), ekonomistlerin beklediğinden daha sert bir faiz artışına imza attı. Para Politikası ve Finansal İstikrar Komitesi, ekonomistlerin genel olarak beklediği seviyenin iki katı olan 50 baz puanlık artış lehinde oybirliğine vardı.

Böylelikle, ekonomistlerin 25 baz puanlık beklentisine karşın politika faizi 50 baz puan artışla yüzde 0,75’ten yüzde 1,25’e çıkmış oldu.

Faiz Artışı Sürecek Gibi

Açıklamada, Norges Bank’ın yüzde 2’ye yakın hedefi etrafında enflasyonu sabitleyip istikrara kavuşturmak için “önemli ölçüde daha yüksek” bir politika faizinin gerekli olduğu ifade edildi.

Metinde ayrıca ithalat fiyatları ve ücret artışları nedeniyle enflasyonun bir süre daha hedeflenen seviyenin üzerinde seyredebileceğinin altı çizildi.

Merkez Bankası’nın başındaki isim Wolden Bache ise değerlendirmesinde faizin Ağustos ayında yüzde 1,5 seviyesine çıkarılabileceğinin sinyallerini verdi.

GCM Yatırım Banner

Bache; “Daha uzun bir yüksek enflasyon dönemi için beklentiler, politika faiz oranlarını Mart ayında öngörülenden daha hızlı ve daha fazla artırmamız gerektiğini gösteriyor. Daha seri bir faiz artışı, enflasyonun yüksek kalması riski ile para politikasının daha fazla sıkılaştırılması ihtiyacını azaltacaktır. Uluslararası enflasyon baskıları ve daha yüksek uluslararası faiz oranları bizi etkilemeye devam ediyor.” dedi.

Merkez Bankaları Küresel Çapta Faiz Artırıyor

Norges Bank böylelikle dünyanın pek çok ülkesinin merkez bankası gibi faiz artırımına gitme yolunu tercih etmiş oldu.

Geçtiğimiz hafta, ABD Merkez Bankası politika faizini 75 baz puan artırırken, İsviçre Merkez Bankası 2007’den bu yana ilk kez 50 baz puanlık bir artış yaparak piyasayı şaşırtmıştı.

Ayrıca İngiltere Merkez Bankası (BoE), yüksek enflasyonu dizginlemek için politika faizini beklentiler doğrultusunda 25 baz puan artırmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.