Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Norveç 137 Bin Covid-19 Aşısını İmha Etti

Salgının başından bu yana yaklaşık 1,5 milyon insanın virüse yakalandığı Norveç’te, ihtiyaç fazlası Covid-19 aşıları imha ediliyor.
Norveç 137 Bin Covid-19 Aşısını İmha Etti
Son Güncelleme: 
Yorum

2019’un son ayından itibaren hayatımıza giren Covid-19 virüs salgını üçüncü yılına girdi. Worldometers verilerine göre dünya genelinde 517 milyon insan virüse yakalanırken, 6,2 milyon kişi hayatını kaybetti.

Aşının bulunması pandeminin yayılma hızını yavaşlatmada en önemli etken oldu. Vakaların azalmasıyla da birçok ülke kısıtlama tedbirlerini kaldırarak, normal hayata geçiş yaptı.

Norveç, ülkede ihtiyaç fazlası olan 137 bin Covid-19 aşısını imha ettiğini, küresel talebin değişmemesi durumunda daha fazla aşının imha edileceğini bildirdi.

Norveç Halk Sağlığı Enstitüsü verilerine göre ilk doz aşı yaptıran kişi sayısı 4 milyon 335 bin, ikinci dozu yaptıranlar 7 milyon 34 bin oldu. Nüfusun oranlamasına bakıldığında, 18 yaş üzeri kişilerde ilk doz aşı yaptıranların oranı yüzde 93,1, ikinci dozu yaptıranların yüzde 90,7 olduğu açıklandı.

Ülkede toplamda 1 milyon 428 bin insan virüse yakalandı. Bunlardan 3 bin kişi hayatını kaybetti.

Norveç’in Birleşmiş Milletler (BM) destekli küresel aşı programı COVAX dahil 25’ten fazla ülkeye 7,4 milyon doz Covid-19 aşısı bağışladığı bilgisi paylaşıldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu